Z myślą o niepełnosprawnych. W Bytomiu powstał ogród sensoryczny

D4 N 3934 kopia

Redakcja

12 października 2022

Obchodzący w tym roku 20-lecie działalności Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Szombierkach ma powody do radości. Od wtorku 11 października podopieczni ośrodka mogą korzystać z ogrodu sensorycznego.

Miejsce, które ma pobudzać zmysły powstało przy ul. Małachowskiego w Bytomiu na terenie dawnego boiska szkolnego i jest pierwszym tak dużym tego typu ogrodem w mieście. Został zaprojektowany tak, aby aktywować wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak.

 

Budowa ogrodu jest elementem projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą - aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy”. To tu uczestnicy projektu mogą już uczyć się podstaw ogrodnictwa, brać udział w zajęciach edukacyjnych na wolnym powietrzu i obcować z naturą”

mówi Anna Dziąsko, dyrektorka Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

Ogród, przygotowany został z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, dlatego nie napotkamy tu żadnych barier architektonicznych, co więcej - wyposażono go w specjalne stanowiska, które umożliwiają prace ogrodnicze także osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Ogród podzielony został na kilka stref. Są w nim realizowane zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem zwierząt, jak np. dogoterapia czy hipoterapia. Nie zabrakło też oczka wodnego, strefy ciszy z miejscem do medytacji i relaksu. Na uczestników zajęć terapii zajęciowej czekają też stanowiska do hodowli ziół i warzyw - rabaty w przyszłym sezonie wypełnią się darami natury.

Na terenie ogrodu znalazło się miejsce dla miłośników przytulania się do drzew.

Wybraliśmy brzozy, bo są to drzewa mające działanie kojące, przeciwbólowe, rozluźniające. Teraz nasze brzozy są małe, ale to drzewa, które wzrastają dość szybko, więc będzie to kolejny ciekawy zakątek ogrodu”

tłumaczy Anna Dziąsko.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 i będzie realizowany do marca 2023 r. Koszt projektu inwestycyjnego i społecznego to 2,6 mln. zł.

Jednak to nie koniec inwestycji - OREW planuje wciąż rozwijać i rozbudowywać ogrodową infrastrukturę.

Z czasem, będziemy wyposażać ogród w urządzenia np. do terapii słuchu, tor dla koni czy dodatkowe ławki, co umożliwi nam realizację zupełne nowych form terapii ”

zapewnia dyrektorka.

Ośrodek w Szombierkach sprawuje opiekę nad 83 wychowankami w wieku od 3 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz chorobami współistniejącymi.

 

D4 N 3915 kopia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.9µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3