Jechał jak wariat przez Częstochowę! Zabił 47-letniego mężczyznę

42 683369

Redakcja

22 listopada, 2022

W grudniu 2022 roku rozpocznie się rozprawa w sprawie Sebastiana Z., który z podwójnym zakazem prowadzenia pojazdów urządził sobie rajd po Częstochowie. Potrącił 47-latka, który w wyniku doznanych obrażeń zmarł w szpitalu. 

15 listopada 2021 roku o godz. 19.00 Sebastian Z. w towarzystwie żony jechał samochodem marki BMW od skrzyżowania ulicy Sobieskiego z aleją Wolności w kierunku alei Jana Pawła II. - Kierowca prowadził pojazd z niebezpieczną prędkością 81 km/h, przy dozwolonej prędkości 50 km/h. Na tym odcinku drogi Sebastian Z. przejechał przez 3 przejścia dla pieszych, pomimo tego, że sygnalizacja świetlna wskazywała dla jego kierunku kolor czerwony. Przejeżdżając przez skrzyżowanie alei Wolności z alejami N.M.P. wjechał na przejście dla pieszych, na którym znajdowało się co najmniej 10 osób - informuje częstochowska prokuratura.

Piesi uciekali na pobocze. Nie udało się to 47-letniemu mężczyźnie, który przechodził przez przejście mając zielone światło. Sebastian Z. miał wjechać w niego z całym impetem. Według prokuratury nie wykonał żadnych manewrów obronnych, takich jak hamowanie lub zmiana kierunku jazdy.

- Po potrąceniu pieszego Sebastian Z. nie zatrzymał pojazdu i kontynuował jazdę ulicą Kościuszki, zwiększając prędkość do 94 km/h. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów uderzył w tył prawidłowo poruszającego się samochodu marki AUDI, którym podróżowały 4 osoby. W wyniku wypadku 47-letni mężczyzna odniósł poważne obrażenia ciała, na skutek których zmarł w szpitalu 8 grudnia 2021 roku - dodaje prokuratura. 

Sebastian Z. naruszył sądowe zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, z których jeden obowiązywał do czerwca 2022 roku, a drugi do października 2025 roku. Ponadto stwierdzono, że kierowca znajdował się pod wpływem środka odurzającego w postaci leku opioidowego.

Przedstawiono mu zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem środka odurzającego i ucieczki z miejsca zdarzenia oraz naruszenia sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Sebastian Z. przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw oraz wyjaśnił, że nie pamięta przebiegu zdarzeń.

Sebastian Z. był w przeszłości wielokrotnie karany m.in. za przestępstwa naruszenia sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. W toku śledztwa na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Zarzucane oskarżonemu przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 12 lat. Sąd Rejonowy w Częstochowie wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 7 grudnia 2022 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3