Jaworzniccy policjanci przekazali broń do muzeum

46 797535

Redakcja

30 stycznia, 2024

Policjanci z Jaworzna przekazali do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie cztery jednostki broni palnej wraz z amunicją stanowiące wartość historyczną, która została zabezpieczona do prowadzonych postępowań. Jednostki broni pochodzą m.in. z okresu I wojny światowej. 

W związku z pracami związanymi z dowodami rzeczowymi znajdującymi się w składnicy KMP Jaworzno, policjant zajmujący się depozytem ujawnił i zidentyfikował egzemplarze broni i amunicji stanowiące wartość historyczną. Jednostki te znalazły się w depozycie KMP Jaworzno z interwencji policyjnych u kolekcjonerów broni, lecz z upływem czasu metryczki uległy zniszczeniu.

Losem broni zainteresował się policjant z Wydziału Krymianlnego - aspirant Paweł Duszyk. To on nadał sprawie zupełnie inny kierunek. Policjant z racji swojego hobby i pasji do strzelectwa wiedział, że znalezione egzemplarze broni mają dużą wartość historyczną i ogromną stratą byłoby przekazanie ich do zniszczenia. Komendant Miejski Policji w Jaworznie insp. dr Piotr Uwijała, po uzyskaniu informacji o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych, uruchomił tę procedurę. Następnie do wniosku policjantów przychylił się Sąd Rejonowy w Jaworznie, wydając postanowienie, dzięki któremu możliwe było przekazanie czterech jednostek broni z amunicją do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

W piątek 26 stycznia 2024 roku do jaworznickiej komendy osobiście przyjechał Zastępca Dyrektora ds. Kolekcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Pan Jacek Marian Pawłowicz wraz z kierownikiem działu zbiorów, Panem Jerzym Juhanowiczem. Pamiątki historyczne przekazał im Komendant Miejski Policji w Jaworznie. Odtąd broń będzie oglądana przez kolejne pokolenia w muzeum.

powiązane artykuły:

Broń znaleziona w powicie pszczyńskim
Lokalne 21 kwietnia, 2023

Mieszkaniec powiatu pszczyńskiego podczas spaceru z psem znalazł stary pi

55 746064
Lokalne 22 lutego, 2023

Podczas prac budowlanych z udziałem koparki, odkryto na liczne "pamiątki" z okresu II wojny świat

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3