Jak dojechać na Wszystkich Świętych? Zmiany w organizacji ruchu w Gliwicach

Wszystkich swietych zmiany w organizacji ruchu

Redakcja

30 października, 2023

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy. Sprawdźcie, jak będzie wyglądała organizacja ruchu wokół cmentarzy w Gliwicach. 1 listopada komunikacja autobusowa ZTM będzie bezpłatna.

Zmiany przy gliwickich cmentarzach obowiązują już od soboty, 28 października do godz. 5.00 w czwartek, 2 listopada.

Cmentarz Centralny
Jak co roku z ruchu wyłączony zostanie odcinek ul. Kozielskiej – od ul. Okulickiego do ronda im. Władysława Andersa. Odcinkiem tym będą mogły poruszać się wyłącznie autobusy: PKS, ZTM i TAXI oraz pojazdy dostawcze do 3,5 t (ruch odbywał się będzie jednokierunkowo, od ul. Okulickiego w stronę ronda im. Andersa).
Na ul. Okulickiego będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Z ul. Kozielskiej będzie można skręcić wyłącznie w prawo, w ul. Okulickiego (nie będzie możliwości dojazdu do ul. Andersa i dalej, do ronda im. Władysława Andersa oraz ul. Łabędzkiej).
Kierowcy jadący od węzła DK88-Okulickiego będą mogli parkować samochody na parkingu przy pobliskim Centrum Handlowym lub na tyłach Cmentarza Centralnego. Dodatkowo, samochody pozostawić będzie można jednostronnie na ul. Okulickiego.

Cmentarz przy ul. św. Wojciecha
Na ul. św. Wojciecha obowiązywał będzie jeden kierunek ruchu. Bezpośredni wjazd w ulicę od strony ul. Toszeckiej będzie możliwy tylko dla kierowców poruszających się od centrum miasta w kierunku Pyskowic. Jadący ul. Toszecką od strony Pyskowic dotrą do nekropolii skręcając w ul. Myśliwską i dalej w ul. Bończyka, która na odcinku od ul. Myśliwskiej do ul. Św. Wojciecha będzie jednokierunkowa.
Na części ul. św. Wojciecha wprowadzony zostanie prawostronny zakaz zatrzymywania. Pojazdy będzie można pozostawić po lewej (północnej) stronie ul. św. Wojciecha i ul. Bończyka, a także na odcinku ul. Myśliwskiej, od Lisiej do Bończyka.
Kierowcy jadący od DK88 prowadzeni będą objazdem ulicami: św. Wojciecha, Jałowcową, Myśliwską oraz Bończyka. Dla samochodów ciężarowych wytyczony zostanie przejazd: DK88, przez rondo na ul. Pionierów do ul. Toszeckiej.

Cmentarz przy ul. Wrzosowej
Ulice Olimpijska i Radosna, a także odcinek ul. Wrzosowej między tymi dwiema ulicami będą ulicami jednokierunkowymi. Dojazd do cmentarza odbywał się będzie ul. Radosną.

Cmentarz Lipowy
Nie będzie możliwości dojazdu do nekropolii ulicami: Brzozową i Jodłową. Dojazd do cmentarza poprowadzony zostanie ul. Horsta Bienka. Uwaga! Odwiedzający groby na Cmentarzu Lipowym będą mieli możliwość bezpłatnego pozostawienia pojazdu na parkingu B (dojazd z ulicy Skowrońskiego, ulicą Leśną z wjazdem na parking za stadionem). Gliwicki Klub Sportowy „Piast” udostępni około dwustu miejsc postojowych. Z parkingu będzie także można bezpośrednio przejść przez park przylegający do stadionu na teren Cmentarza Lipowego. Parking otwarty zostanie 26 października o godzinie 8.00. Będzie można z niego korzystać do 2 listopada, do godziny 21.00.

Bezpłatna komunikacja
Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że od 28 października do 2 listopada, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej mające ułatwić dojazd do cmentarzy. W Dniu Wszystkich Świętych uruchomione zostaną linie specjalne. Na terenie Gliwic będą to linie C1 (Trynek Toruńska – cmentarz Centralny) i C3 (Gliwice Poniatowskiego – cmentarz Centralny). W związku ze zmianami w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii regularnych. ZTM informuje również, że 1 listopada przejazd wszystkimi liniami ZTM jest bezpłatny.

Zmiany w komunikacji

Zmiany w kursowaniu autobusów od 28 października do 1 listopada:

W związku z wprowadzeniem czasowo ruchu jednokierunkowego na odcinku ulicy Kozielskiej w rejonie Cmentarza Centralnego - linie autobusowe: 57, 259, 280, 692 i 692N w kierunku centrum Gliwic będą kursowały ulicami: Andersa i Styczyńskiego (wydłużenie trasy o 0,6 km/kurs).

Nie będą obsługiwane przystanki:
• 0siedle Wojska Polskiego Kozielska,
• Osiedle Wojska Polskiego Szkoła,
• Gliwice Góry Chełmskiej.

W zamian obsługiwane będą przystanki:
• Osiedle Wojska Polskiego Ordona,
• Osiedle Wojska Polskiego Czwartaków,
• Gliwice Aleja Majowa,
• Gliwice Wyspiańskiego.

Przystanek „Gliwice Cmentarz Centralny” będzie obsługiwany przy ulicy Andersa. W kierunku Brzezinki i Osiedla Waryńskiego trasa ww. linii pozostanie bez zmian.

W związku z wprowadzeniem czasowo ruchu jednokierunkowego na odcinku ulicy Kozielskiej i Okulickiego w rejonie Cmentarza Centralnego, linia autobusowa 178 w kierunku Trynku po obsłudze przystanku „Gliwice Zakład Energetyczny 2" będzie kursowała ulicami: Portową, Edisona, Łabędzką, Andersa i Styczyńskiego (wydłużenie trasy o 2,2 km/kurs).

Nie będą obsługiwane przystanki:
• Osiedle Wojska Polskiego Kozielska,
• Osiedle Wojska Polskiego Szkoła",
• Gliwice Góry Chełmskiej.

W zamian obsługiwane będą przystanki:
• Gliwice Cmentarz Centralny,
• Osiedle Wojska Polskiego Ordona,
• Osiedle Wojska Polskiego Czwartaków',
• Gliwice Aleja Majowa,
• Gliwice Wyspiańskiego.

Przystanek „Gliwice Cmentarz Centralny” będzie obsługiwany przy ulicy Andersa. W kierunku Łabęd trasa ww. linii pozostanie bez zmian.

W związku z wprowadzeniem czasowo ruchu jednokierunkowego na odcinku ulicy Myśliwskiej i św. Wojciecha w rejonie cmentarza przy ulicy św. Wojciecha, linie autobusowe 287, 699 i 702 będą kursowały w kierunku Osiedla Obrońców Pokoju od ulicy Toszeckiej, ulicami: św. Wojciecha i Jałowcową, bez obsługi przystanku „Obrońców Pokoju Lisia”, natomiast stanowisko przystanku „Osiedle Kopernika Myśliwska” zostanie przeniesione na ulicę św. Wojciecha.
Dla linii tych utworzony zostanie tymczasowy przystanek „Gliwice Cmentarz św. Wojciecha”:
• w kierunku Osiedla Obrońców Pokoju: na ulicy św. Wojciecha przy bramie wejściowej na cmentarz,
• w kierunku Centrum: na ulicy Myśliwskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Bończyka.

W kierunku ulicy Toszeckiej trasa ww. linii pozostanie bez zmian.
Dodatkowo, w związku z brakiem możliwości przejazdu ul. Myśliwską oraz skrętu w lewo z ul. Toszeckiej w ul. św. Wojciecha, autobusy linii 693 po obsłudze przystanku „Osiedle Kopernika Myśliwska 3” pojadą ul. Myśliwską i Bończyka do ul. św. Wojciecha.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.6µg/m3 PM2.5: 22.8µg/m3