Ivan Lopez z Rakowa Częstochowa najlepszym piłkarzem w sezonie

220523 PYK0011

Redakcja

24 maja, 2022

Za nami kolejny sezon Ekstraklasy. Lech Poznań został mistrzem Polski, ale Raków Częstochowa dzielnie walczył do samego końca.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybrała kapituła, w której skład weszło 36 przedstawicieli ogólnopolskich i lokalnych mediów, Ekstraklasy S.A. i PZPN. Do zawodników oraz trenerów ligi należał natomiast wybór Piłkarza Sezonu. Statuetki wręczono w jedenastu kategoriach:

Piłkarz Sezonu - Ivan Lopez (Raków Częstochowa)

Bramkarz Sezonu - Vladan Kovacević (Raków Częstochowa)

Obrońca Sezonu - Bartosz Salamon (Lech Poznań)

Pomocnik Sezonu - Ivan Lopez (Raków Częstochowa)

Napastnik Sezonu - Mikael Ishak (Lech Poznań)

Trener Sezonu - Maciej Skorża (Lech Poznań)

Młodzieżowiec Sezonu PKO Banku Polskiego - Jakub Kamiński (Lech Poznań)

Król Strzelców - Ivan Lopez (Raków Częstochowa) – 20 goli

Numer Sezonu Totalizatora Sportowego - Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - pierwszy obcokrajowiec w historii Ekstraklasy ze 100 zdobytymi golami

Gol Sezonu wybrany przez redakcję TVP Sport - Fabian Piasecki (Śląsk Wrocław) – z 5. kolejki w meczu Piast – Śląsk

TurboKozak Sezonu CANAL+ Sport - Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk)

Na Gali wyróżniono także nowych członków Galerii Legend Ekstraklasy: piłkarzy Henryka Reymana z Wisły Kraków (za okres 1927 – 1939), Huberta Kostkę z Górnika Zabrze (za okres 1961-1970), Mirosława Okońskiego z Lecha Poznań (za okres 1981-1990) oraz trenerów Franciszka Smudę (m.in. Widzew Łódź i Wisła Kraków) oraz Władysława Żmudę (m.in. Śląsk Wrocław Widzew Łódź).

Sporo kontrowersji wzbudził wybór trenera sezonu, którym został Maciej Skorża z Lecha Poznań. W sieci pojawiło się wiele komentarzy na temat tego, że statuetkę powinien otrzymać Marek Papszun, ponieważ kolejny sezon z rzędu świetnie przygotował Raków do walki o mistrzostwo Polski i ponownie zdobył Puchar Polski. Co więcej, Raków jest biedniejszym klubem niż Lech, dlatego Papszun miał o wiele trudniejsze zadanie niż Skorża. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.8µg/m3