Industriada 2024 w Sosnowcu. Sprawdźcie program

Industriada w sosnowcu

Redakcja

29 maja 2024

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza 1 czerwca w godz. 12.00 – 19.00 na INDUSTRIADĘ 2024.

W programie zaplanowano m.in. Geologiczny Festyn Rodzinny w Parku Schoena, otwarcie wystawy “Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”
i wiele innych atrakcji. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – na niektóre z nich obowiązuje rezerwacja.

Program Industriady 2024 w Sosnowcu:

12.00 – 19.00 Prezentacja samochodów z okresu PRL – wystawa plenerowa (Park Schoena)
Wystawa plenerowa w Parku Schoena, prezentująca zabytkowe samochody osobowe produkowane w Polsce w okresie PRL.

12.00 – 19.00 Udostępnienie wystaw: „Anatomia malucha. Przekrojowo przez motoryzację PRL”, „Polskie szkło współczesne” (Pałac Schoena)
Fiat 126p to miłość wielu Polaków, a także obiekt licznych żartów i uszczypliwości. Wystawa ma na celu przedstawić sylwetkę „Małego Księcia” i jego liczną rodzinę herbu „POLMO”. Pomoże nam w tym bogata kolekcja modeli pojazdów z okresu PRL. Ekspozycja to gratka dla miłośników motoryzacji o dużym walorze edukacyjnym dla najmłodszego pokolenia. Dla części zwiedzających będzie to nostalgiczna podróż w przeszłość.

12.00 – 19.00 „300 milionów lat razem – historia węglem pisana” – Geologiczny Festyn Rodzinny (Park Schoena)
Celem festynu jest przypomnienie prapoczątków naszego regionu i zwrócenie uwagi na szczególne uwarunkowania geologiczne (bogate złoża cennych surowców w regionie), które umożliwiły rozwój przemysłu Śląska i Zagłębia. Tematyczne gry i zabawy, stoiska edukacyjne, warsztaty plastyczne przeniosą uczestników miliony lat wstecz, aby pokazać jak odległa przeszłość wpłynęła na naszą teraźniejszość w formule świetnej zabawy. Dodatkowo podczas festynu będą udostępnione stoiska z oryginalnymi okazami geologicznymi i skamieniałościami ssaków plejstoceńskich (m.in. z ciosem mamuta, czaszką nosorożca), terenowe laboratorium hydrogeologiczne, geologiczne kino letnie, wystawa „Przez ocean czasu” – prezentująca prace dzieci –uczestników konkursów geologicznych. Organizatorem festynu jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy Oddział Górnośląski w Sosnowcu.

12.15 – 13.00 „Poczet polskich dinozaurów” (Park Schoena)
Pokaz – zabawa dla najmłodszych, podczas której uczestnicy nauczą się rozpoznawać gady kopalne zamieszkujące tereny Polski (szczególnie Zagłębia Dąbrowskiego) w erze mezozoicznej.

12.30 – 14.00 „Ulica Chemiczna dawniej i dziś” – spacer tematyczny z przewodnikiem po osiedlu pracowniczym Schoenów (Zbiórka przed głównym wejściem)
Zwiedzanie z przewodnikiem osiedla pracowniczego wybudowanego w drugiej połowie XIX wieku przez rodzinę Schoenów, w sąsiedztwie przędzalni wełny czesankowej, której byli właścicielami. Osiedle to do dzisiaj pełni funkcje mieszkalne. W ostatnich latach stało się „modnym adresem” dla znudzonych blokowiskami mieszkańców regionu. Obowiązuje rezerwacja miejsc!

13.00 – 14.00 „Pierwsze kroki w świecie minerałów” – warsztaty z rozpoznawania skał i minerałów (Park Schoena)

14.00 – 15.00 „Mały samochód, wielkie marzenia” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL” (Pałac Schoena)
Podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie uczestnicy poznają historię zakładów motoryzacyjnych działających w naszym kraju w latach 1945-1989, ze szczególnym uwzględnieniem śląsko-zagłębiowskich zakładów FSM. 

14.30 – 16.00 „Geocoaching – co to takiego?” – warsztaty dla dzieci i dorosłych (Park Schoena)
Warsztaty geocoachingowe dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy poznają ideę tej gry terenowej i będą mieli możliwość zainstalowania aplikacji na telefon do szukania skrytek. Uczestnicy założą także punkt geocoachingowy o nazwie „Pałac Schoena”. Odbędzie się także prezentacja okazów geologicznych, które mają status „Travel Bag”.

15.00 – 16.00 „Z wizytą u Schoenów” – zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Schoena ” (Pałac Schoena)
Zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Schoena, pierwotnej rezydencji niemieckich przemysłowców branży włókienniczej, jednego z najcenniejszych zabytków naszego regionu. Podczas zwiedzania uczestnicy poznają historię rodziny i ich gospodarczego sukcesu oraz działalności Schoenów na rzecz lokalnej społeczności i rozwoju miasta. Obowiązuje rezerwacja miejsc!

16:00 – 17:00 „Amonity – skamieniałości z przeszłości w nowej odsłonie” – warsztaty plastyczne dla dzieci (Park Schoena)
Warsztaty polegające na samodzielnym wykonaniu przez uczestników gipsowych ozdób, imitujących skamieniałości (amonity). Wydarzenie adresowane do najmłodszych. Obowiązuje rezerwacja miejsc!

17:00 – 18:00 Szklane opowieści – spotkanie (Pałac Schoena)
Spotkanie z Ewą Chmielewską – wybitną specjalistką w dziedzinie szkła, która opowie o największej w Polsce, sosnowieckiej kolekcji szkła użytkowego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i najcenniejszych eksponatach, które zostały pozyskane w ostatnim czasie do zbiorów muzealnych. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

powiązane artykuły:

Koleje slaskie Trasa S1
Wiadomości 30 maja 2024

W sobotę, 1 czerwca 15. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jak

Industriada ruda slaska
Lokalne 28 maja 2024

15 lat razem – to motyw przewodni tegorocznej INDUSTRIADY, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki.

Industriada 2024
Wiadomości 23 maja 2024

Przed nami święto Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczna odsłona INDUSTRIADY odbędzie się 1 czerwca

P9030897
Lokalne 21 maja 2024

Aż 423 wydarzenia w 47 obiektach na terenie 29 śląskich miast czekać będą na uczestników

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.7µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3