Inauguracja XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

IMG 20230424 103132

Redakcja

24 kwietnia, 2023

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zainaugurowano XV Europejski Kongres Gospodarczy. Przez trzy dni spotkają się komisarze unijni, polscy i europejscy politycy, przedstawiciele biznesu, eksperci i naukowcy. Wszyscy będą dyskutować o polskiej, europejskiej i światowej gospodarce, o przemianach społecznych i trendach cywilizacyjnych oraz o wyzwaniach współczesności, jakimi są m.in. wojna w Ukrainie, kryzys surowcowy, katastrofa klimatyczna czy nabierająca ogromnego przyspieszenia digitalizacja.

Prezes PTWP, Wojciech Kuśpik powiedział, że Europa znów musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. - Tak silną potrzebę wymiany myśli, wspólnego poszukiwania rozwiązań, można na kongresie realizować w sposób szczególny. Przez trzy dni w jednym miejscu odbędą się tysiące rozmów - stwierdził i dodał, że na Europejski Kongres Gospodarczy zgłosiło się 11 tys. osób.

Wojewoda Śląski dodał, że ważnymi tematami na kongresie będą zagadnienia związane z bezpieczeństwem: energetycznym, cyfrowym, zdrowotnym, militarnym. - Te kwestie są jak najbardziej kluczowym, ale tym elementem spójnym dla wszystkich jest godność ludzka - powiedział wojewoda.

Marszałek woj. śląskiego, Jakub Chełstowski przekazał, że do Katowic przybyli przedstawiciele z całego świata, regionów, które nawiązały współpracę z województwem śląskim m.in. Abu Zabi.

- To samorząd, regiony, miasta są siłą sprawczości. W kryzysie covidowym, energetycznym to samorządy stały na pierwszej linii wsparcia dla naszych mieszkańców. Wiele mówi się o centralizacji. Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że decentralizacja to jest duża skuteczność - powiedział Chełstowski.

Wśród prelegentów możemy wyróżnić przedstawicieli polskiej władzy: Mateusz Morawiecki, premier; Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury; Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii; Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji; Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej; Adam Niedzielski, minister zdrowia czy Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Swoje "trzy grosze" dołożą również posłowie, europosłowie, przedstawiciele samorządu (m.in. marszałek woj. śląskiego, Jakub Chełstowski) oraz ludzie biznesu i nauki.

W Katowicach gościć będzie również Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy w latach 2014–2019.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.


IMG 20230424 102712

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 20.7µg/m3