Hodowcy z południa woj. śląskiego otrzymali zestawy do ochrony przed wilkami

Zabezpieczenia 3

Redakcja

22 maja, 2023

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach przekazali sprzęt chroniący zwierzęta gospodarskie hodowcom z powiatu żywieckiego, cieszyńskiego i bielskiego. Zakup zabezpieczeń został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zestawy do ochrony zwierząt gospodarskich mają zapewnić bezpieczeństwo przed drapieżnikami - głównie przed wilkami. Hodowcom z południa województwa śląskiego rozdysponowane są elektryzatory wraz z elementami ogrodzeń, fladry i urządzenia do odstraszania drapieżników.

- Hodowcy zwierząt, których gospodarstwa położone są na terenach, gdzie występują duże ssaki drapieżne, takie jak wilk, ryś, czy niedźwiedź brunatny, mogą liczyć na nasze wsparcie. Jest to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

Zakup zabezpieczeń realizowany jest w ramach projektu „Ochrona dużych drapieżników: niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia w południowej części województwa śląskiego” realizowanego przez RDOŚ Katowice w latach 2021-2023. Całkowity koszt zadania wynosi 225 tys. zł. Środki na jego realizację pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zadanie jest realizowane w województwie śląskim na terenie powiatu żywieckiego w gminach - Jeleśnia, Koszarawa, Świnna, Radziechowy, Wieprz, Węgierska Górka, Milówka, Rajcza, Ujsoły, Łodygowice, Lipowa, Ślemień, Gilowice, Łękawica; w powiecie bielskim w gminach: Porąbka, Czernichów, Wilkowice, Buczkowice, Szczyrk, Jaworze - oraz w powiecie cieszyńskim w gminach - Istebna, Wisła, Ustroń, Goleszów, Brenna.

Na obszarze przedsięwzięcia znajdują się tereny chronione w ramach obszarów Natura 2000, a także Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Żywiecki Park Krajobrazowy.

fot. RDOŚ Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3