Haniebny napis na proteście rolników w powiecie wodzisławskim

425308601 792414536255780 6009405300707094104 n
Kastelik

Szymon Kastelik

21 lutego 2024

Apel do Putina, żeby zrobił porządek z Ukrainą, Brukselą, polskim rządem. A do tego flaga ZSRR. Takie "ozdoby" pojawiły się na jednym z ciągników, który brał udział w proteście rolników przy zjeździe na A1 w Gorzyczkach. 

20 lutego przez Polskę przelała się kolejna fala protestów rolników. Wspomagali ich m.in. myśliwi, a w województwie śląskim również związkowcy górniczy. W naszym regionie największe protesty zorganizowano m.in. w Częstochowie oraz przy węzłach A1 Świerklaniec i Gorzyczki. 

Rolnicy przez kilka godzin albo spowalniali ruch, albo całkowicie blokowali trasę w wymienionych miejscach. Ich postulaty nie zmieniły się od początku strajku generalnego: podwyższenie cen produktów rolnych na skupach, zmiany w Zielonym Ładzie oraz ograniczenie napływu ukraińskiego zboża. 

Haniebny napis w powiecie wodzisławskim

Nie można dziwić się, że części rolnikom "puszczają nerwy". Przy granicy z Ukrainą dochodzi do wysypywania zboża ze wschodu. Kilka dni temu we Wrocławiu rolnicy "ubrudzili" wejście do polskiej siedziby Komisji Europejskiej. Ale wszystko ma swoje granice, a jedna z tych granic została niewątpliwie przekroczona we wtorek w okolicach węzła A1 w Gorzyczkach.

Między innymi Gazeta Wyborcza i Nowiny.pl opublikowały fotografię jednego z ciągników, które szybko obiegły internet. W sieci można znaleźć też inne zdjęcia tego pojazdu. 

Na przodzie ciągnika umieszczony został baner z napisem: "Putin zrób porządek z Ukrainą i Brukselą i z naszymi rządzącymi". Obok powiewała flaga ZSRR.

Reakcja Kierwińskiego

Jeszcze tego samego dnia zareagował minister spraw wewnętrznych i administracji, Marcin Kierwiński. - Informacyjnie - skandaliczny transparent, którego zdjęcie obiegło sieć, został od razu usunięty i zabezpieczony przez Polska Policja. Policja i prokuratura prowadzą czynności wobec jego autora. Nie będzie zgody na takie przestępcze działania - napisał na portalu X.

Jak dodaje policja, prowadzone są czynności w kierunku art. 256 § 1 k. Mówi on o: "Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3