Gwiazdy światowej lekkoatletyki już w niedzielę na Stadionie Śląskim!

DSC 0618

Redakcja

13 lipca, 2023

16 lipca odbędzie się Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim, który jest częścią lekkoatletycznej Ligi Mistrzów, czyli Diamentowej Ligi. Do startu w Chorzowie zgłosiła się czołówka światowej królowej sportu.

– Przed rokiem przebiliśmy własny sufit. Teraz pod każdym względem chcemy to zrobić ponownie – zapowiada Marek Plawgo, dyrektor ds. komunikacji zawodów.

W sumie w programie znalazło się aż 19 konkurencji. Kto w nich powalczy o zwycięstwo?

Na memoriale odbędą się obie rywalizacje na 100 metrów. W męskiej spotkają się wszyscy trzej medaliści MŚ 2022 – Fred Kerley, Marvin Bracy i Trayvon Brommel, których sprawdzą chociażby takie asy jak Noah Lyles i Christian Coleman. Wśród pań Ewę Swobodę czeka pojedynek z krnąbrną i charyzmatyczną Sha’Carri Richardson, pięciokrotną medalistką olimpijską Shericką Jackson czy Marie-Josee Ta-Lou. Równie mocny powinien być żeński bieg na 400 m, gdzie Natalia Kaczmarek zmierzy się z mistrzynią świata Marileidy Paulino. Do tego u panów rekordzista świata na 400 m Wayde van Niekerk? Eksperci zastanawiają się również, na ile na płaskim dystansie zdoła rozpędzić się nominalny płotkarz Alison dos Santos. Bo że na płotkach potrafi wiele, pokazał już wielokrotnie, m.in. w Tokio.

Ingebrigtsen, który niedawno na Diamentowej Lidze w Oslo poprawił rekord Europy w biegu na 1500 m, u nas ma pobiec ostatni raz przed MŚ w Budapeszcie. Jego rywalem będzie m.in. Hiszpan Mohamed Katir – właściciel drugiego rezultatu na tym dystansie w historii Starego Kontynentu. 

Na 800 m rozpoczynająca tego dnia sezon Sofia Ennaoui stanie na starcie ramię w ramię m.in. z Mary Moraa’ą – liderką światowego rankingu, która swoją formą zaszokowała ostatnio publiczność w Lozannie. Na 1500 m natomiast obejrzymy starcie Diribe Welteji z Birke Haylom.

Jednym z głównych punktów programu Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej będą też biegi przez płotki. U pań w bloki wejdą obok Pii Skrzyszowskiej Tobi Amusan, Kendra Harrison i Jasmine Camacho-Quinn. Amusan przed rokiem odebrała Harrison rekord świata, a Camacho-Quinn to tegoroczna liderka list i mistrzyni olimpijska z Tokio. Grant Holloway i  Devon Allen mogą pokusić się na kolejny atak na rekord świata. Holloway’owi do tego rezultatu brakuje tylko setnej sekundy. Allenowi – 0.04 s. Obu na Śląsku do walki zmotywuje wicemistrz globu z Eugene – Trey Cunningham.

Na Stadionie Śląskim wystąpią w skoku Mutaz Essa Barshim i Gianmarco Tamberi którzy po napisaniu historii fair play w Japonii kontynuują wspólną podróż i start na Śląsku dla obu jest jednym z ważniejszych tegorocznych przystanków. Na „Kamie” wystąpią  m.in. Jarosława Mahuczych, Nicola Olyslagers i Eleanor Patterson. 

Nie trzeba specjalnie zapraszać na skok o tyczce i występ Armanda Duplantisa. Faworytką w trójskoku będzie Yulimar Rojas.

W rzucie młotem, konkurencji, która najbardziej uhonoruje pamięć Kamili, o zwycięstwo dla Polski powalczą: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki i Malwina Kopron. Dla Fajdka będzie to już 13. start w memoriale „Kamy”. Wygrał aż osiem razy i dziś podkreśla, że to jego najważniejszy występ tego lata, zaraz obok mistrzostw świata.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3