Gliwice rozszerzają Strefę Ograniczonej Dostępności. Kto będzie mógł wjechać na ul. Siemińskiego?

3 49

Redakcja

16 lipca, 2023

Ulica Siemińskiego zostanie od 1 sierpnia włączona do gliwickiej Strefy Ograniczonej Dostępności. Choć już teraz droga jest zamknięta dla większości samochodów, wprowadzane rozwiązanie pozwoli uporządkować i ujednolicić zasady wjazdu zgodnie z przyjętymi w mieście wytycznymi dla SOD. W efekcie liczba aut zostanie mocno ograniczona, głównie do posiadaczy specjalnych identyfikatorów. 

Na ulicę Siemińskiego już teraz wjechać może teoretycznie niewielu kierowców, jednak na podstawie obecnych uregulowań niektórzy robią to mimo zakazu i przekonują, że jadą do jednej z posesji. Według nowego rozwiązania, możliwość wjazdu na część ulicy objętej Strefą Ograniczonej Dostępności (SOD) zostanie zredukowana. Od 1 sierpnia dopuszczony zostanie wjazd jedynie dla posiadaczy identyfikatora S lub bardzo wąskiej grupy samochodów uprawnionych. Umożliwi to skuteczniejsze ograniczenie ruchu samochodowego na zamkniętej części drogi. Kierowcy łamiący przepisy będą musieli liczyć się z konsekwencjami.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, odpowiednie znaki zakazu zostaną ustawione przy skrzyżowaniu ul. Siemińskiego z ul. Jasnogórską oraz za zjazdem do sądu. Bez zezwolenia będzie można dojechać do sądu oraz do parkingu po drugiej stronie ulicy, jednak wyłącznie od ul. Górnych Wałów, a nie od ul. Jasnogórskiej.

Dla mieszkańców ulicy Siemińskiego i przedsiębiorców przewidziano identyfikator typu S uprawniający do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności. Przez ulicę Siemińskiego nadal kursować będzie autobus linii A4.

Identyfikator typu S, uprawniający do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego, umożliwi mieszkańcom i przedsiębiorcom dojazd do miejsc postojowych znajdujących się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce itp.). Na jego podstawie będzie można też zatrzymać się w wyznaczonych miejscach w ciągu ulicy Siemińskiego do 15 minut (posiadanie identyfikatorów nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania). Dla jednego lokalu mieszkalnego można uzyskać maksymalnie dwa identyfikatory, a dla lokalu użytkowego – jeden (w regulaminie przewidziano w uzasadnionych przypadkach odstępstwa od tej reguły).

Dostawcy towaru będą mogli wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności bez identyfikatora i zatrzymać się na 15 minut w godzinach od 6.00 do 12.00. W innej sytuacji będą musieli posiadać identyfikator, który umożliwia 15-minutowy postój także w innych godzinach. Znaki zakazu nie będą obowiązywać m.in. służb miejskich, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne.

W identyfikator S muszą być zaopatrzone także zatrzymujące się na krótki postój pojazdy odpowiadające za transport przesyłek kurierskich, przeprowadzki, dostawę sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, remont i utrzymanie infrastruktury, prowadzenie transmisji radiowej lub telewizyjnej.

Kto będzie mógł wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na ul. Siemińskiego?

  • samochody mieszkańców, właścicieli lokali mieszkalnych, użytkowników lokali użytkowych oznaczone identyfikatorem S podczas dojazdu do parkingu poza drogą, np. w podwórku,
  • pojazdy oznaczone identyfikatorem S na postój w wyznaczonych miejscach do 15 minut,
  • pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
  • rowery, urządzenia transportu osobistego, hulajnogi elektryczne, motorowery elektryczne,
  • służby miejskie,
  • firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
  • pojazdy Taxi,
  • dostawcy w godzinach 6.00 – 12.00 do 15 minut,
  • inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1.


powiązane artykuły:

Czecho 7 Mosquidron DJI 0077 HDR
Lokalne 11 lipca, 2023

Od piątku, 14 lipca, obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy linii autobusowej 650, kursuj

354256830 648694287300560 6422970961353242750 n
Lokalne 14 lipca, 2023

Trwa cykl wyprzedaży garażowych na placu Krakowskim w Gliwicach organizowanych przez Radę

Gliwice Kopernik Pumptrack fot Michal Buksa DJI 0856
Lokalne 6 lipca, 2023

Na osiedlu Kopernika w Gliwicach powstał trzeci i zarazem największy w mieście tor rower

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.6µg/m3 PM2.5: 18.2µg/m3