Gliwice, dlaczego nazywane są "Małym Krakowem"?

fot. UM Gliwice

Redakcja

27 października, 2023

Gliwice, nazywane są czasem "Małym Krakowem", ze względu na piękny rynek i niewielką, lecz bardzo klimatyczną starówkę. Zaplanuj swoją podróż do Gliwic pociągiem i odkryj urok tego pięknego miasta!

Gliwice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, według źródeł prawa miejskie uzyskały przed 1276 rokiem. Liczące niecałe 200 tysięcy mieszkańców miasto zachwyca swoją historią, kulturą i piękną architekturą. Czekają tutaj na ciebie ciekawe muzea i zabytki, palmiarnia z egzotycznymi roślinami oraz wiele miejsc do spacerów i rekreacji.

Wiele osób uważa, że gliwicki Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Plac, który od wieków stanowił centrum życia społecznego i kulturalnego miasta otoczony jest malowniczymi kamienicami z różnych okresów historycznych, co nadaje mu niezwykły urok. Znajdziesz tu wiele klimatycznych kawiarenek, restauracji i barów, które oferują różnorodne potrawy i napoje. Możesz skosztować tradycyjnych polskich dań, jak również międzynarodowych specjałów. To idealne miejsce na kawę, obiad czy romantyczną kolację. W sezonie letnim, wiele kawiarenek na gliwickim rynku otwiera tarasy i ogródki, co tworzy przyjemną atmosferę na świeżym powietrzu.

Gliwicki rynek to także miejsce organizacji różnych wydarzeń i imprez kulturalnych. Możesz tu natknąć się na koncerty, festiwale, jarmarki i inne atrakcje, które dodają rynkowi jeszcze więcej energii i życia.

Planując wycieczkę do Gliwic warto rozważyć podróż pociągiem. Pociąg to komfort i wygoda - możesz zrelaksować się i cieszyć się podróżą, nie martwiąc się o ruch uliczny czy parkowanie. To także okazja do podróżowania ekologicznie i z mniejszym wpływem na środowisko.

Do Gliwic dotrzesz pociągami Kolei Śląskich, liniami:

  • S1 Gliwice - Zabrze - Katowice - Zawiercie - Częstochowa
  • S18 Gliwice - Bytom
  • S76 Gliwice - Knurów - Rybnik - Żory - Chybie - Skoczów - Ustroń - Wisła Głębce

powiązane artykuły:

Koleje slaskie platforma informacyjna
Lokalne 16 października, 2023

Koleje Śląskie uruchomiły platformę informacyjną dla pasażerów, w której znajdziemy informacje do

Przewóz psa koleje slaskie
Lifestyle 24 października, 2023

Wielu właścicieli psów, kotów czy innych zwierząt domowych nie lubi rozstawać się ze swoimi pupil

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.5µg/m3 PM2.5: 20.8µg/m3