Arcybiskup Galbas administratorem diecezji sosnowieckiej. Prosi o modlitwę w intencji nowego biskupa

Agalbas
Kastelik

Szymon Kastelik

27 października, 2023

Biskup Grzegorz Kaszak zrezygnował z kierowania diecezją sosnowiecką. Powodem był niewątpliwie skandal, do którego doszło w Dąbrowie Górniczej. Administratorem diecezji został po sąsiedzku metropolita katowicki, arcybiskup Adrian Galbas. - Proszę o modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa diecezjalnego - napisał arcybiskup do wiernych diecezji sosnowieckiej. 

Arcybiskup Adrian Galbas SAC został mianowany przez papieża Franciszka na administratora diecezji sosnowieckiej. Będzie pełnił tę funkcję do czasu mianowania nowego biskupa.

- Przyjąłem to zadanie w posłuszeństwie Kościołowi. Moim obowiązkiem jest zapewnić zwyczajne i spokojne zarządzanie diecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa. Będę starał się być jak najbardziej do waszej dyspozycji, w czym bliska odległość Katowic i Sosnowca z pewnością pomoże - czytamy w przesłaniu metropolity katowickiego do wiernych diecezji sosnowieckiej. Arcybiskup Galbas prosi wszystkich o modlitwę w intencji nowego biskupa.

- Niech to będzie człowiek "według serca Bożego", bo - jak pisał św. Jan Maria Vianney - taki pasterze jest największym skarbem, jaki dobry Bóg może nam ofiarować i "jednym z najcenniejszych darów Bożego miłosierdzia - napisał abp Galbsa.

Administrator diecezji skierował się również do księży i również ich poprosił o szczególną modlitwę w intencji nowego biskupa.

- Z wielką żarliwością módlcie się o biskupa, w którym odnajdziecie ojca, brata i przewodnika. To także jedna z moich najważniejszych intencji, którą już od kilku dni codziennie polecam Bogu! - zaapelował duchowny. 

Rezygnacja biskupa sosnowieckiego po skandalu

24 października Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała komunikat w sprawie przyszłości biskupa Grzegorza Kaszaka:

Ojciec Święty Franciszek:

  1. Przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z posługi biskupa sosnowieckiego.
  2. Mianował administratora apostolskiego diecezji sosnowieckiej sede vacante w osobie arcybiskupa katowickiego Adriana Galbasa SAC - czytamy w komunikacie.

Biskup Grzegorz Kaszak złożył na piśmie rezygnację z urzędu Biskupa Sosnowieckiego 29 września. Po niecałym miesiącu został oficjalny odwołany i jak informuje Nuncjatura Apostolska, biskup Kaszak przechodzi na emeryturę.

Duchowny wystosował list do wiernych z diecezji sosnowieckiej. Podziękował za lata współpracy i zaufanie. - Będę zawsze pamiętał o was w moich modlitwach - pisze już były biskup sosnowiecki.

Bp Kaszak prosi też o wybaczenie. - Proszę też wszystkich o wybaczenie moich ludzkich ograniczeń. Jeśli kogoś uraziłem lub coś zaniedbałem, bardzo za to przepraszam - dodał duchowny.

Seks skandal w Dąbrowie Górniczej

Niewątpliwie jednym z powodów decyzji biskupa Kaszaka jest niedawny seks-skandal, do którego doszło w Dąbrowie Górniczej.

W lokalu zajmowanym przez jednego z księży parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (bazylika) miało dojść do seks-imprezy.

Impreza miała odbyć się w mieszkaniu księdza Tomasza Z., redaktora sosnowieckiego dodatku do katolickiego tygodnika "Niedziela". Podczas "zabawy" jedna osoba miała stracić przytomność - według doniesień Faktu uczestnicy imprezy brali leki na potencję. Na miejsce wezwano ratowników medycznych, ale ostatecznie nie zostali wpuszczeni do środka. Musiała interweniować policja.

Sprawą zajmuje się prokuratura, która prowadzi śledztwo pod kątem nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Proboszcz parafii poinformował pisemnie Kurię Diecezjalną w Sosnowcu o „interwencji pogotowia i policji" w mieszkaniu jednego z księży.

- Tego samego dnia Biskup Sosnowiecki powołał Komisję, aby w trybie pilnym wyjaśniła fakty i okoliczności zaistniałej sytuacji - informował ks. Przemysław Lech, rzecznik diecezji.

Zabójstwo i orgie w diecezji sosnowieckiej

To nie był jedyny "skandal" w tej diecezji za "kadencji" biskupa Grzegorza Kaszaka.

Przypomnijmy, że również w tym roku doszło do szokującej tragedii/zbrodni w Sosnowcu. W marcu przy domu katolickim w Sosnowcu znaleziono ciało zamordowanego młodego diakona Mateusza B. Tego samego dnia zginął ksiądz Robert Sz., który odebrał sobie życie.

Trwa śledztwo w tej sprawie. Kuria również była oszczędna w komunikatach. Jednak według doniesień medialnych, pomiędzy diakonem a księdzem mogło dojść do konfliktu. Ksiądz Robert miał zostać "zesłany" do jednej ze sosnowieckich parafii i być na równi z diakonami. Natomiast diakon Mateusz zapowiadał się na sprawnego duchownego, który ma dobry kontakt z wiernymi.

Tragicznie zmarły ksiądz miał wcześniej zabić diakona, a później popełnić samobójstwo.

Seks-impreza w Dąbrowie Górniczym przypomniała mediom i wiernym o wydarzeniach sprzed 13 lat. Ówczesny rektor sosnowieckiego seminarium duchownego (seminarium znajdowało się w Krakowie) miał uprawiać seks w gejowskim klubie. Sprawa długo nie miała żadnego wpływu ani na rektora ani na seminarium. Lecz ostatecznie wszystkim zainteresowała się watykańska komisja.

W 2013 roku podjęto decyzję o przeniesieniu sosnowieckiego seminarium, jego pracowników oraz części kleryków. Oficjalnie powodem miały być sprawy "lokalowe", ale media relacjonowały wówczas, że w tym wszystkim chodzi o seks-skandal z udziałem byłego już rektora (zrezygnował sam po półtora roku od ujawnienia skandalu). Ponadto w seminarium miało dochodzić regularnie do kontaktów homoseksualnych (według nieoficjalnych doniesień medialnych).

fot. screen Archidiecezja katowickaPoprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3