Glass i Beethoven Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Filharmonii Śląskiej [WIDEO]

Glass

Redakcja

15 czerwca 2023

Przed nami wyjątkowe zakończenie sezonu artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Filharmonii Śląskiej. Koncert muzyki Philipa Glassa i Ludwiga van Beethovena. W roli dyrygenta i solisty na skrzypcach: Piotr Pławner


Koncert odbędzie się 16 czerwca o godzinie 19:00 w Filharmonii Śląskiej. W roli dyrygenta i solisty zobaczymy tego wieczora Piotra Pławnera, który wraz z filharmonikami zaprosi na wieczór wspaniałych przeżyć. Będzie to gratka dla wielbicieli dzieł otwartych na interpretację, a także poszukiwaczy inspiracji w utworach doskonale znanych.

II Koncert skrzypcowy The American four seasons Philippa Glassa został stworzony w 2009 roku dla Roberta McDuffiego. Zgodnie ze zleceniem, miał on nawiązywać do cyklu Pory Roku Antonia Vivaldiego. Kompozytor pozostawił jednak interpretację całkowicie w rękach słuchaczy – nie znajdziemy tutaj wyraźnych wskazówek, gdzie rozpoczynają się wiosna, lato, jesień i zima, choć utwór – w istocie – jest czteroczęściowy. Kompozytor odkrył możliwość wielu interpretacji dzięki temu, że McDuffie inaczej odczytał podział pór roku, niż sam twórca dzieła. Glass nie potraktował tego jako błąd, wręcz przeciwnie, zachęcał do własnego przyporządkowywania części, które mogą zostać podzielone na 24 odmienne sposoby.

Drugim, i zarazem ostatnim, punktem programu będzie IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena, która zabrzmi oczywiście w opracowaniu na orkiestrę kameralną. Ciekawostką dotyczącą tego utworu jest fakt, że powstał on na Śląsku. W 1806 roku, kiedy Beethoven odwiedzał księcia Lichniowskiego, poznał hrabiego Oppersdorffa, ówczesnego włodarza Głogówka (obecnie województwo opolskie, należy do Górnego Śląska). Ten z kolei, będąc wielbicielem twórczości kompozytora, poprosił go o napisanie dwóch symfonii, na co Beethoven przystał. „Czwarta” była już wtedy prawie gotowa. Jedynym jednak, co uzyskał Oppersdorff, była dedykacja, ponieważ prawa do tego dzieła zostały już wcześniej sprzedane. IV Symfonia ma charakter bardzo subtelny. Nie kryje żadnej treści programowej, silnie jednak przemawia jej pogodny charakter. Robert Schumann nazwał ją kiedyś „smukłą dziewczyną grecką pomiędzy olbrzymami północnego kraju”.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.6µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3