Związkowcy z Huty Pokój chcą protestować w Warszawie

353737312 651068083716900 6146963089107035418 n

Redakcja

15 czerwca, 2023

Według związków zawodowych, sytuacja Huty Pokój jest bardzo trudna. Z powodu braku reakcji ze strony rządu, hutnicy planują protest w Warszawie. 

W maju bieżącego roku Solidarność i Sierpień 80 w Hucie Pokój wystosowały pismo do m.in. zarządu Węglokoksu oraz sekretarza stanu w ministerstwie aktywów państwowych Marka Wesołego. Strona społeczna domagała się spotkania i rozmów w sprawie możliwej konsolidacji spółek hutniczych. Ponadto związkowcy domagali się podjęcia działań, które mogłyby uratować trudną sytuację huty. Wspomnieli o dokapitalizowanie spółki Huty Pokój Profile oraz pomocy dla Walcowni Batory.

Tego samego miesiąca związki ponownie apelowały do rządu o natychmiastową interwencję. Twierdzą, że Weglokoks znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Poinformowały też o napływie tanich, gotowych produktów hutniczych oraz taniego wsadu pochodzenia rosyjskiego, w związku z czym zakłady nie mogą konkurować na rynku.

Wyjazd do Warszawy

Teraz związkowcy z Huty Pokój wystosowali kolejne pismo, w którym nie kryją niezadowolenia z powodu niepodjętych przez rząd działań. Zapowiadają manifestację w Warszawie.

- Strona społeczna nie widzi żadnej reakcji ze strony Rządu na zaistniałą sytuację. Przepychanki między Ministerstwem Aktywów Państwowych, a Ministerstwem Klimatu, kto ma udzielić pomocy nie rozwiązują problemu. Czas ucieka, a my jesteśmy zaskoczeni brakiem działań w tak ważnym dla regionu temacie, tym bardziej że pomoc publiczna bez problemu kierowana jest do spółek z zagranicznym kapitałem - komentuje strona społeczna.

Związki przy Hucie Pokój chcą protestować w Warszawie. Oflagowane zostały budynki należące do spółek Huty Pokój. - W związku z tym korzystając ze swoich uprawnień statutowych strona związkowa, reprezentująca załogi ogłasza manifestację pod Ministerstwem Środowiska i Klimatu w dniu 23 czerwca 2023 r - dodaje strona społeczna.

fot. Sierpień 80

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3