Gdzie znajdziesz pomoc medyczną w Boże Narodzenie?

Stethoscope gfe1d554b5 1920

Redakcja

23 grudnia, 2022

Grypa, zatrucie po wigilijnej kolacji, a może coś poważniejszego? Poniżesz znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące uzyskania pomocy medycznej w Boże Narodzenie. 

Przed nami świąteczny weekend. Większość z nas co najmniej do poniedziałku będzie odpoczywało, spotykało się z rodzinami oraz podróżowało. Będziemy życzyć sobie przede wszystkim zdrowia, ale niestety bywa i tak, że nawet w Boże Narodzenie ktoś będzie pilnie potrzebował pomocy medycznej.

Narodowy Fundusz Zdrowia w Katowicach informuje:

  • W sytuacji nagłej choroby skorzystaj z najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
  • Poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza przez telefon uzyskasz, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu).
  • W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wezwij zespół ratownictwa medycznego.
  • Pamiętaj! W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia możesz skorzystać z pomocy medycznej w całym kraju, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz na stałe.

Jeżeli będzie potrzebna pomoc medyczna, wówczas warto sprawdzić, gdzie w naszej okolicy działa punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Skorzystać z niego można całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia.

Jeżeli czujemy się po prostu gorzej z powodu zatrucia wigilijnym karpiem lub złapaliśmy grypę, wówczas możemy otrzymać receptę bez wychodzenia z domu poprzez konsultację telefoniczną.  Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) - 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta. Na TPK otrzymamy e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne.

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Pamiętajmy o tym, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Pamiętajmy też o numerach 112 lub 999. 

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie Świąt Bożego Narodzenia – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii NFZ. Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie uzyskamy wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3