Fiasko rozmów wiceministra Pyzika ze związkowcami PGG

DSC 7471
Kastelik

Szymon Kastelik

13 lipca, 2022

Dojdzie do zaostrzenia protestu? Prowadzenie rozmów na dwa fronty (w PGG i Tauronie) przez wiceministra Piotra Pyzika nie przyniosły rezultatu. Związkowcy PGG nadal protestują.

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej od poniedziałku okupują siedzibę spółki. W środę o godzinie 10:00 do PGG przyjechał wiceminister aktywów państwowych, Piotr Pyzik. Spotkał się na chwilę ze związkowcami, a następnie pojechał do Tauronu, gdzie... również protestują związkowcy. Do Polskiej Grupy Górniczej wrócił o godzinie 15:00. W tym samym czasie w Chorzowie i Boronowie przebywał premier Mateusz Morawiecki, który nie przyjął zaproszenia związkowców z PGG. Premier oznajmił na konferencji prasowej, że liczy na kompromis i obiecał, że spotka się ze związkowcami w trzecim tygodniu lipca.

- Rozmawiamy ze stroną społeczną, ja jestem w kontakcie z wszystkimi centralami, myślę, że te wszystkie argumenty które strona społeczna przedstawi, będziemy nad nimi dyskutować - powiedział przed spotkaniem wiceminister Pyzik. 

- Ja mam nadzieję, że te rozmowy będą konstruktywne. Jeśli się to okaże, że to ma mieć obraz taki, że my dzisiaj sobie porozmawiamy, a Pan Minister mi powie, że spotkamy się za miesiąc, dwa, to już zapewniam, że na pewno będziemy zaostrzać ten nasz protest. - stwierdził rano Rafał Jedwabny z WZZ "Sierpień 80".

Ostatecznie tuż po godzinie 16:00 delegacja strony społecznej wyszła do mediów po drugim spotkaniu z Piotrem Pyzikiem. Związkowcy oznajmili, że nie doszło do porozumienia. Zapowiedzieli, że w czwartek ustalą we własnym gronie dalszy plan działania. Biorą pod uwagę zaostrzenie protestu, czyli blokadę torów lub wyjście na ulicę. 

Czekamy do niedzieli [na porozumienie- przyp. red.]. Jeżeli nie, to jutro się spotykamy, od poniedziałku startujemy, i tak jak powiedziałem wcześniej, będzie o nas głośno w Polsce - dodał po spotkaniu Bogusław Hutek. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3