Festiwal Oblicza w Dąbrowie Górniczej

Iuutrty5r

Redakcja

23 października, 2022

Poznaj oblicza literatury i ich odbicia w teatrze, filmie, muzyce i sztuce. Na Festiwal Oblicza, 17–23 października w Dąbrowie Górniczej, zapraszają Pałac Kultury Zagłębia oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Dorota Masłowska, Katarzyna Nosowska i Jakub Żulczyk – oto część artystów, którzy pojawią się podczas nowej edycji Festiwalu Oblicza, będącego kontynuacją festiwalu literackiego z 2017 roku. Festiwal to okazja do pokazania odmiennych sposobów funkcjonowania słowa pisanego w przestrzeni kulturalnej oraz próba odpowiedzi na pytanie o jego przyszłość. Wydarzenie będzie zgłębiać stosunki pomiędzy słowem a innymi formami sztuki, dlatego w jego programie znajdą się spotkania z uznanymi pisarzami, koncerty, seanse filmowe, dyskusje panelowe, spektakl, wystawa i inne wydarzenia towarzyszące.

ULUBIENI AUTORZY

Wielbiciele literatury będą mogli wziąć udział w 12 spotkaniach autorskich, podczas których gośćmi będą: Anna Cieplak, Janusz Leon Wiśniewski, Karol Maliszewski, Dorota Masłowska, Krzysztof Siwczyk, Ewa Świąc, Maciej Filipek, Konrad Góra, Robert Rybicki, prof. Ryszard Koziołek, Andrzej Stasiuk, Jakub Żulczyk oraz Ewa Lipska. Dwa spotkania odbędą się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej, pozostałe w Pałacu Kultury Zagłębia.

MUZYKA

18 października o 18:00 w siedzibie MBP odbędzie się koncert „Wszystko jest poezją” z autorską muzyką Karola Foltyńskiego do wierszy znanych i nieznanych.

Natomiast w Pałacu Kultury Zagłębia, 18 października o 19:00, zagra Daniel Grupa – uznany kompozytor, pianista, alpinista i współtwórca bloga „Literaccy”. Koncert odbędzie się w ramach jazzowego cyklu Scena/anecS, gdzie publiczność zasiada na scenicznych deskach PKZ.

Później, 21 października o 20:00, na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi wyjątkowa i niepowtarzalna Kasia Nosowska – artystka, która musi wynajmować sporej wielkości magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki dla najlepszej autorki tekstów i wokalistki.

Ostatnim muzycznym wydarzeniem będzie koncert zespołu Variete, 23 października o 19:30, który zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Dziki książę”.

FILM

Oparty na powieści Witolda Gombrowicza „Kosmos”, nakręcony na podstawie powieści Stanisława Lema „Głos Pana” oraz dramat muzyczny „Inni Ludzie” oparty na powieści Doroty Masłowskiej – to festiwalowa propozycja seansów filmowych w Kinie Kadr, które pojawią się na wielkim ekranie kolejno 6, 13 i 20 października, zawsze o 17:30.

Nie zabraknie również propozycji dla młodszych widzów, czyli filmów „Pamiętniki Tatusia Muminka” (22 października o 10:00) i „Dzieci z Bullerbyn” (23 października o 10:00).

TEATR

22 października o 18:30 odbędzie się Panel Schulzowski, poświęcony twórczości Brunona Schulza, zwiastujący spektakl „Schulz. Pętla” w wykonaniu aktorów Teatru Chorea z Łodzi. Widowisko odbędzie się tego samego dnia o 20:00 w Sali Teatralnej PKZ. „Schulz. Pętla” to twórcza interpretacja prozy żydowskiego pisarza, która staje się zarówno punktem wyjścia, jak i szkieletem teatralnej historii. Spektakl to poszukiwanie i przekraczanie granic między ludzkim ciałem a materią, próba wejścia w proces twórczy sugerowany przez bohatera opowiadań „Traktat o manekinach”. To metaforyczne wejście w kompetencji Stwórcy, by kreować na scenie człowieka „na obraz i podobieństwo manekina” z wszelkimi konsekwencjami tego nadużycia.

SZTUKA

Co łączy śmierć ćmy z wyginięciem jelenia olbrzymiego, a tajemniczą wieś Żytno z Antarktydą? Ile dni leżymy bezproduktywnie w trakcie średniej długości życia? Z ilu krain składa się Ruda Śląska? Ile tekstów kultury można zmieścić w nocniku? Przekonają się goście wystawy „Jednostka urojona” w Galerii Sztuki PKZ, która zostanie przygotowana specjalnie na Festiwal Oblicza przez Pracownię grafiki i książki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Ekspozycja będzie dostępna od 21 do 29 października.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 14.0µg/m3