Europejski Dzień Prostaty. Jak zadbać o swoje zdrowie?

Pexels gustavo fring 4173239

Redakcja

15 września, 2022

15 września, w Europejskim Dniu Prostaty lekarze ze Szpitala im. Prof. Emila Michałowskiego przypominają, że tak jak dbamy o serce czy wzrok – mężczyźni powinni dbać również o gruczoł prostaty. 

Wszyscy chcemy się jak najdłużej cieszyć dobrym zdrowiem i sprawnością, a lekarzy i szpitale omijać szerokim łukiem. I można to zrobić, ale tylko pod warunkiem zdrowego typu życia i odwiedzenia gabinetu lekarza przynajmniej raz w roku na kontrolne badania. I to nie tylko morfologii krwi, badania wzorku czy wizyty u dentysty. Niezwykle ważne w przypadku Panów jest badania gruczołu prostaty. 

Jak zadbać o prostatę? Przede wszystkim: ograniczenie masy ciała, a także regularna aktywność fizyczna – to dwa najprostsze sposoby na to, by zadbać o prostatę. Do tego zdrowa dieta i regularne wizyty kontrolne u lekarza urologa. To gwarancja, że nawet w przypadku pojawienia się problemów – szybka diagnoza umożliwi całkowite wyleczenie. 

Według statystyk nawet 40 procent mężczyzn w wieku od 40 do 60 roku życia cierpi na problemy z prostatą.Najczęstszymi objawami problemów z prostatą są: częste oddawanie moczu oraz trudności z tym związane, nagłe parcie na pęcherz a także słaby lub przerywany strumień moczu i związany z tym wydłużony czas jego oddawania. Może pojawić się także wrażenie nie do końca opróżnionego pęcherza. 

Niebezpieczny jest zwłaszcza nowotwór prostaty. Rak prostaty to drugi pod względem zachorowań i trzeci pod względem śmiertelności nowotwór złośliwy u mężczyzn. U osób powyżej 30. roku życia, gruczoł krokowy zaczyna się rozrastać, z czasem powodując zwężenie cewki moczowej.

Każdy mężczyzna około 50. roku życia powinien regularnie badać gruczoł krokowy u urologa, a wynik badania krwi pod kątem wskaźnika PSA, musi być zawsze interpretowany przez lekarza - podkreśla profesor Igal Mor, specjalista urolog, prezes zarządu MED. Holding SA.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 28.1µg/m3 PM2.5: 23.2µg/m3