„Przeciepnij sie na koło!”- tydzień mobilności w Katowicach

Przeciepnij urzednicy fot Slawomir Rybok

Redakcja

15 września, 2022

Europejski Tydzień Mobilności w dniach od 16 do 22 września w Katowicach upłynie pod znakiem rowerów. Miasto, szeregiem rowerowych inicjatyw, zachęca żeby „Przeciepnąć sie na koło”, a rowerowymi ambasadorami miasta staną się sami urzędnicy.

- W Katowicach od lat stawiamy na rower jako środek transportu. Budujemy kolejne kilometry dróg rowerowych, modernizujemy te, które od lat służą rowerzystom a system wypożyczalni roweru miejskiego jest największy w regionie i liczy 125 stacji oraz ponad 1000 rowerów! Tych, którzy nie jeżdżą na co dzień rowerem po Katowicach zachęcam, żeby w dniach od 16 do 22 września zamienili samochód właśnie na ten środek transportu. Bo rowerem można jeździć nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też do pracy, na zakupy, do szkoły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Można też zamienić samochód na komunikację publiczną, albo połączyć różne środki transportu. Zwłaszcza, że 22 września, z dowodem rejestracyjnym, tradycyjnie już będziemy mogli podróżować za darmo tramwajami i autobusami – dodaje prezydent.

Wydarzenie dawniej znane jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowane jest co roku w dniach od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest „Dzień bez samochodu” (22 września). Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza bardziej mobilnych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca. Katowice od lat włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tym razem, miasto będzie to wydarzenie promowało hasłem „Przeciepnij sie na koło”.

Co ciekawe, katowiccy urzędnicy zaangażują się w kampanię i staną się ambasadorami rowerowymi miasta. Wielu z nich na co dzień, także dojeżdżając do pracy, ale też wykonując obowiązki służbowe, wybiera rower. „Wybieram koło” to hasło przewodnie serii zdjęć, które będą publikowane w mediach społecznościowych miasta. Na każdym z nich pojawią się urzędnicy, którzy zdecydują się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, żeby w ten sposób zachęcić innych do naśladowania. Urząd Miasta będzie też organizował rowerowe piątki i rekomendował właśnie w ten dzień tygodnia przyjazdy do pracy na rowerze.

Ramowy program wydarzeń Europejskiego Tygodnia Mobilności:

16 września (piątek): Rusza cykl „Wybieram koło” w mediach społecznościowych. Urzędnicy opowiedzą, jak i dlaczego jeżdżą na rowerze m.in. do pracy, żeby zachęcić do tego mieszkańców. 

17 września (sobota):

Plogging na rowerach czyli pracownicy firm sprzątają Borki. Akcja sprzątania okolic Borek w Szopienicach, tym razem z udziałem pracowników katowickich firm i z wykorzystaniem rowerów. Start: godz. 10.00, przystanek Borki Pętla. Zainteresowane firmy mogą się zgłaszać pod adresem: katoobywatel@katowice.eu;

Dni Energii na Rynku – w programie m.in. wydarzenia związane z rowerami jak kino rowerowe Fundacji Arka i rowery przygotowane do stacjonarnych zawodów – GoldSprinty.

18 września (niedziela), Warsztaty w Kato Urban Corner: Przeciepnij sie na koło – warsztaty naprawy rowerów z Tomaszem Śliwińskim z Warsztatu 77  (obowiązują zapisy) https://katourbancorner.pl

19 września, Rynek: szkoła jazdy na rowerach elektrycznych (Roler) – godz. 10.00 do 15.00

20 września, Rynek: szkoła jazdy na e-hulajnogach (Bolt) – godz. 12.00-15.00

21 września: Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - EDWARD - 24-godzinne działania prewencyjne prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

22 września/Dzień bez samochodu (czwartek):

Mała Strefa Kultury – Parklet Teatralna 4 – Instytut Korfantego zaprosi na rozmowy o rowerach jako elemencie transportu zrównoważonego w mieście (transmisja on-line) a od 16.30 do 17.30 odbędą się w tym miejscu wybory króla i królowej przejazdu „Gwiazdy na kole”. W programie także kameralne koncerty i naturalne izotoniki z katowickiej kranówki. 

Gwiazdy na kole – przejazd rowerowy w wersji miejskiej, którego uczestnicy zaprezentują się w strojach stylowych lub codziennych, ale nie „typowo” rowerowych. Start: godz. 17.30 z Rynku (plac przed Teatrem Śląskim) - pętla wokół osiedla Gwiazdy.  Ideą przejazdu jest pokazanie, że rower służy komunikacji i można na nim jeździć stylowo po mieście.

Bezpłatna komunikacja miejska - kierowcy będą tego dnia zwolnieni z opłat za bilety komunikacji publicznej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu

24 września/Jazda szlakiem murali: zapisy na przejazd rowerowy szlakiem murali katowickich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy – osobiście w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 lub mailowo: katowice@silesia.travel. Jazda szklakiem murali rozpocznie się w sobotę, 24 września, o godz. 10.00. Zbiórka przy Centrum Informacji Turystycznej.  

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3