Egzaminy na prawo jazdy będą droższe!

Wordkato 01

Redakcja

31 stycznia 2023

Egzaminy teoretyczne i praktyczne na wszystkie kategorie prawa jazdy w województwie śląskie będą droższe! Taką decyzję podjęli radni Sejmiku województwa śląskiego.

Podczas pierwszej sesji sejmiku w 2023 roku radni głosowali nad uchwałą, która podwyższa ceny egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie. 32 radnych było za przyjęciem podwyżek.

Już od marca ceny za egzaminy teoretyczne i praktyczne wzrosną (w niektórych przypadkach prawie o 50 procent). Za egzamin teoretyczny w zakresie każdej kategorii trzeba będzie zapłacić 50 złotych (dotychczas obowiązywała stawka 30 złotych).

200 złotych będzie kosztować egzamin praktyczny na kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1, T lub uprawnienia do kierowania tramwajem. W tym przypadku to podwyżka o 60 złotych. Za egzamin praktyczny na kategorie C, D oraz kategorie łączone z E trzeba będzie zapłacić 250 złotych.

Problem egzaminów na prawo jazdy jest złożony. Pomimo iż są to egzaminy państwowe, to ich finansowanie, jak również utrzymanie WORD-ów znajduje się w kompetencjach samorządów regionalnych. Marszałek Jakub Chełstowski podkreślał, że podwyżki cen za egzaminy są koniecznie, ponieważ w innym przypadku województwo śląskie będzie musiało znaleźć dodatkowe środki na utrzymanie WORD-ów. 

Dotychczasowe ceny obowiązywały od 2013 roku. W tym czasie wzrosły m.in. pensje, ale też opłaty bieżące, czyli utrzymanie budynków, media, opłaty za paliwo jak również utrzymanie pojazdów. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.2µg/m3