E-hulajnogi wjechały do Rudy Śląskiej. Jak z nich korzystać?

e-hulajnogi w Rudzie Śląskiej

Redakcja

10 lutego, 2023

Na ulicach Rudy Śląskiej pojawiły się E-hulajnogi TIER. Bez konieczności kończenia przejazdu przy wyjeździe z miasta, można się nimi poruszać na terenie Katowic, Chorzowa, Świętochłowic i Siemianowic Śląskich.


Minuta jazdy e-hulajnogą TIER kosztuje 65 groszy, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 2,70 zł. Nowością w ofercie są pakiety S/M/L, dzięki którym użytkownik nie ponosi opłaty za uruchomienie hulajnogi, a do tego zyskuje niższą cenę za minutę jazdy (nawet 0,50 zł/min).

Jak korzystać z e-hulajnóg?

Aby skorzystać z e-hulajnogi TIER, należy pobrać aplikację (więcej na stronie internetowej TIER), zarejestrować się i przypisać metodę płatności. Następnie trzeba znaleźć e-hulajnogę na mapie lub na ulicy i odblokować ją skanując umieszczony na niej kod QR za pomocą aplikacji. Aby zakończyć jazdę, należy znaleźć bezpieczne miejsce do zaparkowania, opuścić podpórkę, otworzyć aplikację TIER i dotknąć przycisku „Zakończ przejazd".

Według obowiązujących przepisów, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, dozwolone jest przemieszczanie się ulicą, o ile obowiązuje na danej przestrzeni ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto, maksymalna prędkość z jaką użytkownik e-hulajnogi może się przemieszczać to 20 km/h. Użytkownik e-hulajnogi może poruszać się chodnikiem, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że użytkownik e-hulajnogi poruszający się po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu, a także, że powinien przemieszczać się z prędkością zbliżoną pieszym.

Na e-hulajnodze można jeździć wyłącznie w pojedynkę oraz zabronione są przejazdy po spożyciu alkoholu. Podczas parkowania należy pamiętać o przestrzeganiu Prawa o ruchu drogowym. Poprawnie zaparkowany pojazd nie powinien blokować przejścia ani przejazdu, a w przypadku zakończenia przejazdu na chodniku hulajnogę należy ustawić możliwie najdalej od krawędzi jezdni, równolegle, zachowując 1,5 m szerokości dla pieszych.


powiązane artykuły:

IMG 20230203 112519
Lokalne 3 lutego, 2023

3 lutego premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Rudy Śląskiej. Odwiedził teren po dawnej kopaln

Otwarcie strzelnicy 3
Lokalne 3 lutego, 2023

IV Liceum Ogólnokształcące im. H.C. Hoovera w Rudzie Śląskiej. uruchomiło wirtualną strzelnicę. I

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.7µg/m3 PM2.5: 9.4µg/m3