Dzisiaj Światowy Dzień Roweru! Wykorzystaj wspaniałą pogodę!

Vintage bikes 825726 1920

Redakcja

3 czerwca 2020

3 czerwca - właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Roweru. Inicjatorem tego wydarzenia jest były polski kolarz torowy, a aktualnie socjolog na Uniwersytecie w Waszyngtonie – Leszek Sibilski!

Światowy Dzień Roweru to stosunkowo nowe święto, zostało ustanowione w 2018 roku przez zgromadzenie ONZ.  Inicjatorem tego święta był Polak, były kolarz polskiej kadry olimpijskiej, profesor socjologii Leszek Sibilski. To on zaproponował, a następnie działał w Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby dzień 3 czerwca stał się świętem kolarzy rekreacyjnych i zawodowych.

"12 kwietnia 2018 roku miałem przyjemność uczestniczenia w zgromadzeniu ogólnym, gdzie byłem świadkiem głosowania. 193 kraje powiedziały tak, w tym 56 krajów zobowiązało się do bycia sponsorem Światowego Dnia Roweru. Bycie autorem takiej rezolucji sprawiło mi radość. Jest to dla mnie zamknięcie kariery kolarskiej. Zacząłem uprawiać sport w wieku 13 lat. Potem przez 10 lat miałem swój najlepszy czas. A teraz mogłem zakończyć tę historię. Pamiętajmy, że wystarczyło, aby jeden kraj był przeciw, to nie byłoby Światowego Dnia Roweru. Nie było to bezbolesne. Trzeba było zająć się tym pomysłem w sposób gruntowny. Ale dało mi to wiele doświadczenia. Ponadto jako były kolarz byłem użyteczny w konsultacjach. Gdy jakieś państwo miała pytania, mogłem w sposób profesjonalny rozwiać wszelkie wątpliwości".- wspomina Leszek Sibilski w wywiadzie dla Magazynsportowiec.pl 

Czytaj także: Ruszył nabór kandydatów na członków Młodzieżowej Rady Ekologicznej

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3