Dzisiaj pogrzeb byłego prezydenta Bielska-Białej. Możliwe utrudnienia

SP 2010 10 20 BB 30 20 październik 2010 2500x1723

Redakcja

17 listopada, 2023

W piątek, 17 listopada odbędzie się pogrzeb Jacka Krywulta, byłego prezydenta Bielska-Białej. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym. 

Urodził się w Stanisławowie, ale jako dziecko przeniósł się do Bielska-Białej wraz z rodzicami. Był absolwentem miejscowego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Przez 35 lat pracował w Fabryce Aparatów Elektrycznych Apena. W zakładzie tym przeszedł przez wszystkie szczeble zawodowe. Ostatecznie został dyrektorem i prezesem zarządu. Pod jego rządami Apena stała się jednym z najprężniej działających zakładów przemysłowych w Bielsku-Białej.

Samorządem zainteresował się, kiedy jeszcze... prawdziwego samorządu nie było. Był radnym Miejskiej Rady Narodowej Bielska-Białej, od grudnia 1980 r. jej przewodniczącym. W kwietniu 1981 roku został wybrany - jako kandydat bezpartyjny - prezydentem Bielska-Białej. Funkcję tę sprawował blisko rok, do stanu wojennego.

Do samorządu wrócił w 2002 roku, kiedy został wybrany na prezydenta Bielska-Białej w pierwszych bezpośrednich wyborach. Zarządzał miastem przez cztery kolejne kadencje – do roku 2018, kiedy to zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta i objął mandat radnego.

Pogrzeb i utrudnienia

Pogrzeb Jacka Krywulta odbędzie się 17 listopada. Mszę święta zaplanowano na godzinę 11:00 w katedrze Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej. Poprzedzi ją różaniec. Po tej smutnej uroczystości, kondukt żałobny przejdzie na cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie zasłużony dla Bielska-Białej samorządowiec zostanie pochowany.

Na czas przemarszu konduktu wstrzymany zostanie ruch na trasie przemarszu - na ulicach św. Trójcy, Jana Sobieskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Grunwaldzkiej.

Od czwartku 16 listopada od godz. 17.00 do godzin popołudniowych 17 listopada wyłączone z użytku są parkingi zlokalizowane blisko katedry i cmentarza: parking przy ul. Władysława Sikorskiego, parking przy Studiu Filmów Rysunkowych (ul. Mikołaja Kopernika), parking przy pl. Marcina Lutra, parking przy skrzyżowaniu ulic Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza, parking wielopoziomowy przy Bielskim Centrum Kultury, parking na pl. Ratuszowym oraz na pl. św. Mikołaja.

fot. UM Bielsko-Biała

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 45.7µg/m3 PM2.5: 38.2µg/m3