Dzień Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej tym razem w Wiśle

Hgfrgvdc

Redakcja

2 czerwca, 2022

Amfiteatr w Wiśle - to tutaj już 7 czerwca będzie można znaleźć pracę, uzyskać porady prawne czy pomoc w wypełnianiu wniosków. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, miastem Wisła oraz starostwem powiatowym w Cieszynie organizuje po raz drugi Dzień Otwartej Integracji Polsko - Ukraińskiej.

"Zorganizowane na początku maja w Czerwionce-Leszczynach wydarzenie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem obywateli z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w naszym regionie, że od razu podjęliśmy decyzję o realizacji kolejnego. Tym razem odbędzie się ono w pięknej Wiśle. Wiemy, że w południowym rejonie naszego województwa przebywa najwięcej uchodźców i mamy nadzieję, że chętnie wezmą oni udział w przedsięwzięciu realizowanym z myślą o nich. Będzie ono nie tylko szansą na uzyskanie wsparcia w zakresie poszukiwania pracy czy legalizacji pobytu, ale również okazją do integracji z lokalną społecznością. Na pewno nie zabraknie też dodatkowych atrakcji, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców i przyjaciół z Ukrainy przebywających w tym regionie do udziału w wydarzeniu!" - zachęca wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

 

W amfiteatrze staną stoiska z pracownikami m.in. Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu  Wojewódzkiego w Katowicach, którzy pomogą wyjaśnić wątpliwości związane z 500+,  będą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Sprawy legalizacji dalszego pobytu na terenie naszego kraju  będzie można skonsultować z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Kłopoty natury prawnej pomoże rozwikłać radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych.

 

"Niezwykle ważnym aspektem w integracji obywateli Ukrainy w lokalnym środowisku jest praca. Dlatego też podczas Dnia Otwartej Integracji będzie można porozmawiać z przedsiębiorcami z regionu. Nie zabraknie również ofert pracy i poradnictwa zawodowego zapewnionego przez Wojewódzki Urząd Pracy oraz Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie" - wylicza rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Będzie również Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która jest partnerem całego wydarzenia. Swoje stoiska będą mieć także Euroregion Śląsk Cieszyński oraz Euroregion Beskidy.

Bogatą ofertę edukacyjną zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ze swoimi Centrami Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Bielsku - Białej. Pedagodzy będą uczyć dorosłych obywateli Ukrainy języka polskiego, zmierzą ciśnienie tętnicze, saturację, a dla dzieci zorganizują gry i zabawy z robotami, klockami LEGO, zajęcia taneczne, czy malowanie buziek.

To nie koniec atrakcji, bowiem będzie także mowa o bezpieczeństwie. Operatorzy numeru alarmowego 112 naszego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pokażą na fantomie, jak udzielić pierwszej pomocy.

Dodatkowo gry i zabawy sprawnościowe zapewnią strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wisły. O bezpiecznych zachowaniach podczas zbliżających się wakacji opowiedzą z kolei policjanci.

Dzień Otwartej Integracji Polsko - Ukraińskiej poprzedzi niezwykle ważna debata dotycząca rynku pracy dla uchodźców wojennych. 6 czerwca na Stadionie Śląskim odbędzie się pierwsze „Polsko - Ukraińskie Forum Pracy".

"W województwie śląskim numer PESEL nadano już blisko 116 tys. obywatelom Ukrainy. Według danych z powiatowych urzędów pracy, blisko 16 tys. z nich znalazło zatrudnienie, z czego ponad 75 % to kobiety. Chcemy zaktywizować więcej uchodźców do szukania zajęcia, na stałe czy tymczasowo, oraz zaoferować pomoc w jego znalezieniu. Dlatego wraz z pracodawcami oraz instytucjami zajmującymi się stricte rynkiem pracy zamierzamy przyjrzeć się sytuacji obywateli ukraińskich pod kątem zatrudnienia" - wyjaśnia wojewoda Jarosław Wieczorek.

 

W „Polsko - Ukraińskim Forum Pracy" udział zapowiedzieli m.in. wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Regionalnej Izby Gospodarczej, Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Business Centre Club,  urzędów pracy, samorządów i pracodawców.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.7µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3