Dyrektor Muzeum Śląskiego odwołana

Muzeumslaskie

Redakcja

1 marca 2024

Maria Czarnecka nie jest już dyrektorem Muzeum Śląskiego. Jej obowiązki przejął dotychczasowy wicedyrektor Karol Makles.

Maria Czarnecka została powołana na dyrektora Muzeum Śląskiego w marcu 2021 roku. Wcześniej w kontrowersyjnych okolicznościach z tej funkcji została odwołana ceniona w środowisku Alicja Knast. Czarnecka nie miała doświadczenia w muzealnictwie. Pracowała wcześniej w NBP.

Po zmianach we władzach województwa w listopadzie 2022 roku w Muzeum Śląskim został przeprowadzony audyt, o którym informowała Gazeta Wyborcza. Według dokumentu, dyrektor zatrudniła w Muzeum Śląskim m.in. radnego PiS z Bytomia oraz byłego urzędnika ówczesnego wojewody z PiS-u. Sporo kontrowersji wcześniej wzbudziła afera o 11. Triennale Grafiki Polskiej, na której wystawiono pracę dotyczącą wycinania drzew, a w jej tytule artysta zawarł hasło "Lex Szyszko". Dyrektorka miała domagać się zmiany tytułu, czyli usunięcia z nazwy "Lex Szyszko".

Odwołanie Czarneckiej

Już w grudniu 2023 roku, po zmianie rządu, władze województwie rozpoczęły procedurę, która miała umożliwić odwołanie dyrektora Muzeum Śląskiego. Ostateczną zgodę na tę decyzję wydał minister kultury i dziedzictwa narodowego. To pozwoliło zarządowi województwa na przeprowadzenie zmian w kierownictwie urzędu.

Pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego został Karol Makles, dotychczasowy wicedyrektor. Będzie zarządzał muzeum, aż do wyłonienia nowego dyrektora na drodze konkursu. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.4µg/m3 PM2.5: 10.7µg/m3