Droga S1 Oświęcim - Bielsko-Biała. Ruszyła budowa

S1bielsko

Redakcja

11 października, 2022

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała wykonawcom place budowy odcinków drogi ekspresowej S1 pomiędzy Oświęcimiem a Dankowicami oraz pomiędzy Dankowicami a Bielskiem-Białą. – Rozpoczęcie prac budowlanych na 27 km odcinku S1 pomiędzy Oświęcimiem a Bielskiem-Białą przybliża nas do ukończenia tej bardzo istotnej dla województw małopolskiego i śląskiego inwestycji - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dwa odcinki S1 o długości ok. 40 km i wartości prawie 2,3 mld zł mają powstać pomiędzy Oświęcimiem i Bielsko-Białą. W oficjalnej inauguracji budowy drogi ekspresowej na tych dwóch odcinkach wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

- To dobre wieści nie tylko dla nas, mieszkańców województwa śląskiego i małopolskiego, ale też dla turystów z pozostałych województw naszego kraju – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Wykonawcą odcinka S1 Oświęcim–Dankowice o długości 15,2 km jest konsorcjum firm PORR i Mota-Engil. Wartość umowy na projekt i budowę tej trasy to 989,7 mln zł. 12 km odcinek S1 odcinek pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok k. Bielska-Białej realizuje konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość kontraktu to ponad 586,7 mln zł. Oba odcinki mają zostać wybudowane w 16 miesięcy nie licząc miesięcy zimowych.

Budowa S1 pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą została podzielona na cztery odcinki realizacyjne:

  • S1 Mysłowice – Bieruń – prowadzone prace projektowe,
  • S1 Bieruń – Oświęcim (wraz z obwodnicą Bierunia) – prowadzone prace projektowe,
  • S1 Oświęcim – Dankowice – w budowie,
  • S1 Dankowice - Bielsko-Biała – w budowie.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panom Ministrom, parlamentarzystom ziemi południowej województwa śląskiego za upór, konsekwencję i odwagę. Za to, że możemy dzisiaj stać w tym miejscu. Za to, że w najbliższych latach część drogi S1, odcinek Bielsko-Biała–Oświęcim będzie oddana do użytku i będzie służyła obywatelom podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3