Droga Krzyżowa 170 metrów pod ziemią. Kopalnia Guido zaprasza na wyjątkowe wydarzenie

Podziemna droga krzyżowa

Redakcja

21 marca 2024

W najbliższy piątek, 22 marca o godz. 17.00, w podziemiach Kopalni Guido odbędzie się Droga Krzyżowa. Rozważania w drodze od podszybia do kaplicy św. Barbary, poprowadzi ks. dr Stanisław Puchała, kapelan kaplicy. Drogę Krzyżową zakończy msza święta w kaplicy św. Barbary.

Św. Barbara jest jedną z najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Tradycyjnie jej postać wiąże się ze stanem górniczym, jednak św. Barbara jest również patronką dobrej śmierci, hutników, marynarzy, żołnierzy, budowniczych i wielu innych niebezpiecznych zawodów.

Św. Barbarze poświęcony został cały poziom 170 w Kopalni Guido – to do niej prowadzi przewodnicka opowieść na temat trudu pracy w kopalni w XIX i na początku XX wieku. Przekonanie się, jak trudna i niebezpieczna była praca górników w tym okresie, pozwala na zrozumienie ich głębokiej religijności oraz pozycji św. Barbary, jako ostatniej instancji, gdy zawodziły inne środki w walce z zagrożeniem.

Podczas zwiedzania trasy poznać można życiorys Barbary, genezę jej kultu i różne konteksty kulturowe, związane z patronką górników, a także zobaczyć unikatowe eksponaty, w tym duży zbiór różnorodnych, oryginalnych figur i rzeźb świętej. Sercem całej ekspozycji jest jednak kaplica św. Barbary, która zachwyca już sama w sobie ze względu na walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z polotem i monumentalizmem, znanym z tak częstych na Śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. Uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba św. Barbary, przygotowane przez wybitnych artystów plastyków specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zjazdy na poziom 170 m: od godz. 16.30,
Opłata za zjazd na poziom 170 w cenie 10 zł.

 Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr. 32 271 40 77.

powiązane artykuły:

Drogakrzyzowa
Lokalne 19 marca 2024

W piątkowy wieczór na kierowców i podróżnych komunikacją miejską czekają utrudnienia w śródmieści

Egzotyczny marzec pod i nad ziemią kolejowa podróż w tropiki
Turystyka 28 marca 2023

Gdzie na Górnym Śląsku możecie znaleźć miejsca z temperaturą na tyle przyjemną, że niezależnie cz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3