Donald Tusk w Mikołowie o CPK. Zapowiedział wstrzymanie inwestycji [WIDEO]

DSC 9063
Kastelik

Szymon Kastelik

2 sierpnia 2022

Donald Tusk w końcu dotarł do województwa śląskiego. 2 sierpnia przyjechał do Mikołowa, gdzie z mieszkańcami rozmawiał o Centralnym Porcie Komunikacyjnym i planowanej budowie kolei dużych prędkości.

DONALD TUSK W MIKOŁOWIE:

Donald Tusk odwiedził gospodarstwo rolne przy ul. Łącznej w Mikołowie-Mokrym. Jeden z wariantów budowy linii kolei dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada wyburzenie tego gospodarstwa i wysiedlenie rodziny. Właśnie o CPK i wyburzeniu domów rozmawiał Tusk z rolnikami oraz mieszkańcami Mikołowa. Wysłuchał uwag i próśb skierowanych do niego i całej opozycji. 

Mieszkańcy Mikołowa dopytywali Donalda Tuska o to, co zrobi jeżeli za rok przejmie władzę w Polsce. Tusk nie zadeklarował zakończenia prac nad całym projektem CPK. Stwierdził, że w przypadku wygranej w wyborach, jego partia wstrzyma projekt i przeprowadzi audyt. W ten sposób chciałby sprawdzić ile wydano na to pieniędzy i kto je otrzymał. Dopiero później można stwierdzić, czy Centralny Port Komunikacyjny i projekty poboczne mają sens.

- Problem polega na tym, że w ocenie wszystkich ekspertów jest to jakiś pomnik arogancji i ignorancji - powiedział Donald Tusk w Mikołowie. - Nie mam dzisiaj możliwości zablokowania tej ustawy. Zrobimy jak najszybszy audyt, żeby ostatecznie rozstrzygnąć czy CPK ma sens - dodał był premier.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyznał także, że mamy w Polsce dobrze prosperujące lotniska regionalne i projekt CPK nie jest potrzebny. Stwierdził, że taka centralizacja ruchu komunikacyjnego może zagrozić bezpieczeństwu kraju. Tusk wspomniał, że za jego rządów władza potrafiła porozumieć się z ludźmi w przypadku wywłaszczeń m.in. przy budowie autostrad. 

- Nie przyjeżdżałbym tutaj, gdybym miał w głowie inne plany. Jedną z pierwszych decyzji będzie zatrzymanie i sprawdzenie sensu tej inwestycji - zapowiedział Tusk w Mikołowie. Szef PO obiecał mieszkańcom, że Senat zablokuje ustawę umożliwiającą wywłaszczenia pod projekty CPK. A jeżeli to nie pomoże, to zachęcił do protestowania przed Pałacem Prezydenckim.

CAŁE SPOTKANIE I KONFERENCJA PRASOWA;

 

DSC 9133

powiązane artykuły:

Csm DSC 9069 43af3e3994
3 sierpnia 2022

Przyjazd Donalda Tuska do Mikołowa wzbudził wiele emocji. Przewodniczący PO rozmawiał z mieszkańcami

IMG 20220818 171622
18 sierpnia 2022

Mieszkańcy Górnego Śląska protestowali przeciwko CPK i KDP. Ponownie blokowali jedną z najważniejszy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3