Dobiega końca remont bielskiego Studia Filmów Rysunkowych

Wiz10

Redakcja

21 czerwca 2020

Dobiega końca remont zabytkowej bielskiej willi Juliusza Rotha, w której siedzibę ma Studio Filmów Rysunkowych. Czekają nas jedynie bardzo drobne poprawki – powiedział dyrektor Studia Andrzej Orzechowski.

"Prace budowlane i remontowe zostały zakończone. Czekają nas jeszcze bardzo drobne poprawki m.in. przy schodach przy wejściu do budynku. W tej chwili urządzamy willę. Pierwsze piętro jest przygotowywane pod kątem ekspozycji, będącej częścią projektu Centrum Bajki i Animacji" – powiedział Orzechowski.

Dyrektor dodał, że z uwagi na epidemię, przed wakacjami, Studio nie będzie przyjmowało w willi zwiedzających. "Chcemy uruchomić kino i działalność edukacyjną. Ograniczy się to do budynku naszego kina Studio. Mam nadzieję, że już jesienią uda się otworzyć dla zwiedzających willę Rotha" – powiedział.

Prace w willi trwały od lata 2018 r. Ich koszt wyniósł ponad 3 mln zł.

Remont zabytkowej willi to pierwszy etap tworzenia w oparciu o bielską wytwórnię interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Drugi obejmie budowę, tuż obok Studia, gmachu Centrum Bajki i Animacji. Z zabytkową willą połączony będzie przewiązką.

Dalsza część inwestycji finansowana ma zostać w większości z tzw. funduszy norweskich. "Wniosek został już złożony. Ministerstwo kultury poinformowało nas, że od strony formalnej spełnia on wszystkie wymagania. Mamy nadzieję, że jesienią dowiemy się, czy otrzymamy fundusze. Jeśli tak się stanie, wówczas pod koniec roku moglibyśmy rozpisać przetarg na realizację II etapu" – powiedział dyrektor Orzechowski.

SFR będzie zabiegała o dofinansowanie w wysokości ok. 20 mln zł.

Wicepremier Piotr Gliński, który w maju ub.r. odwiedził bielską wytwórnię, zapowiedział, że dołoży się również budżet centralny. Wówczas też przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej Janusz Okrzesik przekazał list intencyjny, który podpisał prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, z deklaracją miasta o wsparciu budowy Centrum kwotą 2 mln zł.

"Pomimo epidemii miasto nie wycofało się z deklaracji (...) Po stronie samorządu widać ogromną chęć wykorzystania potencjału i legendy Studia" – dodał Orzechowki.

Centrum ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem.

W willi Rotha znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywała się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów.

Willa Juliusza Rotha powstała w 1888 r. Od początku lat 50. XX w. budynek jest siedzibą bielskiej wytwórni. Tu powstawały najsłynniejsze produkcje.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. (PAP)

powiązane artykuły:

5fae85c032855 o
Lokalne 29 stycznia 2022

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej rozpoczyna budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3