Dlaczego warto nauczyć dziecko grać w szachy?

Nauka gry w szachy

Redakcja

21 marca 2023

Szachy to gra królów. Dziś jednak każdy może (a nawet powinien) nauczyć się tej wyjątkowej gry planszowej. Istnieje bowiem całe mnóstwo korzyści, jakie daje nauka, a później znajomość gry w szachy. Najlepiej będzie, jeżeli zachęcisz swoje dziecko do poruszania się figurami po 64 polach szachownicy. Zobacz, dlaczego warto to zrobić.

Dlaczego gra w szachy może być wartościowa dla dziecka?

Istnieje wiele powodów, dla których warto uczyć dzieci gry w szachy. Wspólne spędzanie czasu nad zainteresowaniami może wzmocnić waszą więź, wesprzeć rozwój osobisty, jak również pewność siebie dziecka.

Co ważne, może to być również świetna zabawa!

Należy jednak pamiętać, że szachowa przyszłość Twojego dziecka zależy od wielu różnych czynników. Jeżeli zauważysz, że pociecha wykazuje spore zainteresowanie grą, warto wówczas sięgnąć po pomoc profesjonalisty. Doświadczony trener szachowy pomoże jej usystematyzować posiadane umiejętności, a także odkryć nowe strategie i gambity.

Zarówno praca z profesjonalnym trenerem, jak również prosta gra w warunkach domowych, pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Sprawdź, jakie sfery życia młodego człowieka najbardziej na tym skorzystają.

Rozwój umysłowy dziecka

Podczas gry w szachy, w mózgu dziecka rozwijają się dendryty neuronów. Te mikroskopijne „gałązki” odpowiedzialne są za szybkie i skuteczne przekazywanie informacji. Im jest ich więcej, tym sprawniej pracuje umysł dziecka, jednocześnie hamując wszelkie procesy starzenia mózgu.

Ponadto, szachy pozwalają podnieść poziom ilorazu inteligencji u dzieci. Przesuwanie figur po szachownicy nie jest bezmyślnym zajęciem. Wymaga sporo uwagi i strategicznego przewidywania kolejnych kroków, co wpływa na aktywizację mózgu.

Gra w szachy rozwija wiele umiejętności, do których należy między innymi wyobraźnia i kreatywność.

Wzmacnianie zdolności poznawczych dziecka

Czym wcześniej dziecko zacznie uczyć się gry w szachy, tym lepiej rozwijać się będą jego umiejętności poznawcze. Poruszanie się pionkami i figurami sprawia, że można lepiej uczyć się przewidywania kolejnych kroków, a także odpowiednich reakcji na bieżące sytuacje.

Wiedzę i możliwości nabyte w trakcie gry w szachy powodują, iż poprawia się także koncentracja i pamięć. Wszystkie te umiejętności dziecko może następnie przenosić na inne sfery życia.

Kształtowanie cech osobowości człowieka

Podczas gry w szachy z człowieka wychodzi jego prawdziwe oblicze. Partia szachowa może udowodnić, jak ktoś radzi sobie z pozytywnymi i negatywnymi emocjami. Ponadto, rozgrywki szachowe kształtują osobowość, wpływając na zachowanie również w innych sytuacjach życiowych.

Dziecko, które często wygrywa, staje się pewniejsze siebie. Przegrana partia może je wyprowadzić z równowagi, albo i nie. Wiele zależy od tego, jakie wartości kultywowane są w domu rodzinnym. Istnieje bowiem jasna korelacja pomiędzy ogólnymi cechami charakteru za zachowaniem wynikającym z gry w szachy.

Szachy jako sposób spędzania wolnego czasu

Chcesz odciągnąć swoje dziecko od ekranu telefonu lub komputera? Zainwestuj w rozwój jego umiejętności szachowych, ponieważ gra w szachy to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Pokaż swojej pociesze, że wspólne partie szachowe potrafią integrować graczy, pozytywnie wpływając na ich socjalizację.

Regularna gra w szachy pozwala rozwijać liczne umiejętności poznawcze, kreatywność czy wyobraźnię. Dodatkowo, taka forma spędzania wolnych chwil to świetne ćwiczenie planowania strategicznego i koncentracji. Warto także proponować dziecku różnych przeciwników, ponieważ każdy z nas gra w szachy nieco inaczej. Nie chodzi o schematyczne podejście do rozgrywki, lecz o stałe zaskakiwanie się różnymi możliwościami przebiegu partii.

Dlaczego warto pokazać szachy dziecku? Podsumowanie

W nauce gry w szachy najważniejsze jest to, że nabywane przez dziecko umiejętności wykraczają daleko poza szachownicę. Co więcej, pozwalają one przygotowywać osobę na życiowe trudności i problemy. Ponadto, szachy uczą, jak kreatywnie rozwiązywać wszelkiego rodzaju przeszkody. W rezultacie uczenie dzieci gry w szachy może być jedną z najwspanialszych rzeczy, jakie dla nich zrobisz.

Zacznij od prostego przedstawienia, jak poruszają się poszczególne figury. Rozegraj z dzieckiem parę partii, dając mu fory. Jeśli zauważysz, że dziecko złapało bakcyla, wówczas zainwestuj w profesjonalne lekcje z trenerem szachowym. Dzięki temu w pozytywny sposób przyczynisz się do rozwoju wielu umiejętności Twojego dziecka.

powiązane artykuły:

118198245 3348083598570488 7267143696710522471 o
Turystyka 20 sierpnia 2020

Od 14 sierpnia trwa festiwal „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”. Dzisiaj w ramach festiwalu, na ryn

IMG 8983 01
Lokalne 3 sierpnia 2019

W ten weekend na katowickim rynku fani szachów mogą spróbować swoich sił w tej grze. Wydarzenie to j

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3