Drzwi do pokojów biurowych. Jak wybrać właściwe?

Jakie drzwi do biura

Redakcja

21 marca 2023

Różnorodny charakter pomieszczeń biurowych powoduje, że przed aranżacją nowej siedziby firmy trzeba znaleźć odpowiedzi na kilka pytań. Jak dobrać drzwi pokojowe do przestrzeni dla pracowników? Które modele nadają się do sal konferencyjnych? Co najlepiej sprawdzi się w archiwum? Te i inne dylematy pomoże rozwiązać przedsiębiorcom ten krótki poradnik!

Drzwi pokojowe do biura – sposoby otwierania

Drzwi pokojowe do biura, tak samo jak te do domu, powinny być zamontowane w taki sposób, by nie utrudniać dostępu do sprzętów w pomieszczeniu. Z tego powodu pierwszą cechą, którą trzeba uwzględnić przy aranżacji nowej siedziby firmy, jest kierunek ich otwierania. Dla przykładu, jeśli zaraz za ścianą znajdują się włączniki światła, wieszaki na kurtki, stolik na drukarkę itp., lepiej wybrać drzwi otwierane na zewnątrz. Takie modele sprawdzą się szczególnie w miejscach o szerokich korytarzach. Jednak gdy jest on wąski, a układ pomieszczeń pozwala na przesunięcie sprzętów dalej od ściany, bezpieczniejsze będą drzwi uchylane do wewnątrz.

Właściwym wyborem są także drzwi przesuwne. Najczęściej montuje się je w salach konferencyjnych. Równie dobrze sprawdzą się też w innych pokojach. Jak żadne inne pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, dając znacznie większą swobodę w ustawianiu mebli biurowych. Wadą tego typu konstrukcji jest konieczność wykucia wnęk w ścianach. Niestety, z tego powodu na to funkcjonalne rozwiązanie mogą sobie pozwolić głównie firmy mające siedzibę na własność. Właściciele przedsiębiorstw, którzy wynajmują powierzchnię biurową, mogą zastanowić się nad montażem drzwi rozsuwanych, których skrzydła są prowadzone na prowadnicach.

Budowa drzwi do biur

Montowane w mieszkaniach i biurach drzwi to konstrukcje jedno- lub dwuskrzydłowe. W większości przypadków wystarczy pierwszy typ. Sprawdzą się m.in. w pomieszczeniach, w których przebywają pracownicy, niewielkich składzikach czy też firmowym pomieszczeniu socjalnym. Dużo szersze drzwi przydają się przede wszystkim w większych magazynach sprzętu lub archiwach. Dzięki temu osoba delegowana do przyniesienia większej liczby rzeczy bez kłopotu zmieści się w drzwiach, kierując nawet wózkiem ręcznym. Oprócz tego modele dwuskrzydłowe sprawdzają się w miejscach, do których naraz wchodzi więcej osób (np. z okazji szkoleń), czyli właśnie m.in. w salach konferencyjnych.

Przed złożeniem zamówienia trzeba zdecydować także o wymaganym stopniu ochrony firmowego mienia. Drzwi pokojowe wykonuje się z lekkich płyt MDF, tych samych, z których tworzy się meble. Zapewniają one jedynie najbardziej podstawowy stopień bezpieczeństwa. Co więcej, rozmowy prowadzone wewnątrz pomieszczenia za tego typu drzwiami są dość dobrze słyszalne na korytarzu. Takie modele można zamontować w większości pokoi. Jednak wszędzie tam, gdzie ważna jest prywatność, lepiej wybrać drzwi z litego drewna. Są one dobrym wyborem do pomieszczeń, w których prowadzone są poufne rozmowy, np. w gabinecie dyrektorskim lub sali konferencyjnej.

Polecane modele drzwi do różnych pomieszczeń biurowych

Drzwi montowane w pomieszczeniach biurowych nie kojarzą się z niczym szczególnym. Nie oznacza to jednak, że aranżacja musi być nudna i do przesady prosta. Na przykładzie modeli drzwi pokojowych firmy Hörmann da się zauważyć, że mogą one łączyć elegancki wygląd z funkcjonalnością. Doskonałym przykładem są Concepto DesignLine w wariancie ultramatowym. Są one odporne na uderzenia, a zanieczyszczenia i odciski palców pozostające na ich powierzchni słabo widoczne. Co więcej, można po nich pisać kredą, co może przydać się pracownikom do przypominania o ważnych wydarzeniach, np. szkoleniu odbywającym się danego dnia.

Dla przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć jedną, wspólną przestrzeń dla pracowników, a przy tym nieco ją rozdzielić, dobrym wyborem będą drzwi z serii GlassLine. Przezroczyste szyby przedzielone czarnymi liniami nadadzą pomieszczeniom nowoczesności. Co więcej, doskonale izolują dźwięki, wyciszając głośny open space, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie i efektywność kadry. Do sali konferencyjnej można dobrać podobne, ale dużo większe drzwi w stylu loftowym.


powiązane artykuły:

Meblemal
Artykuły 14 maja 2021

Nowoczesne wnętrza to nie tylko wykorzystanie najwyższej jakości materiałów i minimalizm formy. To t

Roletyrzymskie
Artykuły 28 czerwca 2021

Eleganckie, stylowe i funkcjonalne – biuro, bo o nim mowa, wymaga starannej aranżacji. Przestrzeń po

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3