Damian Dąbrowski w Planetarium Śląskim. "Najgorętszy transfer tego lata"

301762544 7891565374248725 8911715269484280179 n

Redakcja

30 sierpnia, 2022

Planetarium Śląskie zyskało nowego eksperta. Jest nim Damian Dąbrowski, którego prognozy pogody są trafniejsze od tych telewizyjnych.

Damian Dąbrowski to osoba znana nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. Jego profil na Facebooku śledzi 200 tysięcy osób. Dlaczego? Bo tylko dzięki niemu jesteśmy pewni, czy wychodząc do pracy, na uczelnię lub do szkoły założyć kurtkę, zabrać ze sobą parasol, a może ograniczyć się do przewiewnego ubrania.

Na co dzień nauczyciel, a po godzinach zapalony meteorolog, którego prognozy pogody sprawdzają się częściej niż te przygotowywane przez "ekspertów" telewizyjnych lub oficjalne instytucje państwowe lub uczelniane. 

Po latach ciężkiej pracy, za którą przecież pan Damian nie dostaje żadnych milionów (oprócz wsparcia ze zbiórek internetowych) ktoś docenił jego umiejętności i wiedzę. Damian Dąbrowski dołączy do zespołu Planetarium Śląskiego. Od jesieni będzie prowadził warsztaty w stacji klimatologicznej.

Planetarium Śląskie otwarto ponownie po kilkuletniej przebudowie w drugi weekend czerwca bieżącego roku. Jedną z największych atrakcji jest ultranowoczesny, hybrydowy system projektorów, rzucający obraz w technologii 8K. Planetarium po remoncie stało się dwa razy większe niż do tej pory. Projektor umieszczony został w centralnym punkcie sali projekcyjnej, w miejscu, w którym przez lata funkcjonował projektor Zeissa. Nowy projektor jest w stanie wyświetlić nawet sto milionów gwiazd.

Modernizacja Planetarium kosztowała ponad 154 mln zł. Do zabytkowej części obiektu pod ziemią dobudowano dwa nowe pomieszczenia o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. Znajdują się tam pracownie i sale wykładowe.

W przebudowanym obiekcie goście mogą skorzystać m.in.: z symulatorów lotów w kosmos, kolumny pogodowej i pokoi klimatycznych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.4µg/m3