Koniec bezpłatnych przejazdów dla Ukraińców w MZK Jastrzębie-Zdrój

Mzk jastrzebie r90 1

Redakcja

30 sierpnia, 2022

Od września obywatele Ukraińcy będą korzystać z komunikacji miejskiej w MZK Jastrzębie-Zdrój na zasadach ogólnych dotyczących wszystkich pasażerów. Przez pół roku uchodźcy wojenni mogli podróżować za darmo.

MZK Jastrzębie-Zdrój, podobnie jak inni zarządcy transportu publicznego w woj. śląskim, wprowadził pół roku temu bezpłatne przejazdy dla uchodźców wojennych z Ukrainy.  Ulgę wprowadzono doraźnie, na czas zagospodarowania się uchodźców w Polsce. Bez dodatkowych kosztów mogli się oni przemieszczać, chociażby w celu dopięcia formalności urzędowych, czy w celu znalezienia pracy. Ale to już koniec. Od 1 września ukraińscy uchodźcy będą musieli płacić za przejazdy.

- W naszej ocenie sześciomiesięczny okres przejściowy był czasem wystarczającym, aby - przynajmniej w tym podstawowym zakresie - stanąć na nogi. Stąd decyzja o ograniczeniu przejazdów bezpłatnych, co już wcześniej uczyniło wiele miast i związków komunikacyjnych w Polsce – mówi Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie. Dodaje, że uchodźcy będą mogli korzystać z ulg wymienionych w taryfie MZK na ogólnie przyjętych zasadach.

Jak dodaje MZK, w gminach gdzie działa zarządca, zorganizowano terenowe punkty informacji w celu zapoznania obywateli Ukrainy z zasadami zakupu biletu wraz z możliwością zakupu biletu na telefon. - Wszyscy pasażerowie MZK otrzymają tutaj ponadto informacje dotyczące zasad podróżowania, obsługi elektronicznego rozkładu jazdy, a uczniom i ich rodzicom przypomnimy o konieczności przedłużenia ulgi szkolnej - informuje MZK.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3