Dąbrowa Górnicza i Sławków będą zamykać drogi dla ciężarówek jadących do Euroterminalu

106812948 713796982519874 5715496036225081770 o 1600x1009

Redakcja

3 lipca 2020

Samorządowcy z Dąbrowy Górniczej, Sławkowa i powiatu będzińskiego zaapelowali wspólnie do ministra infrastruktury o budowę połączenia z S1, który odciąży lokalne drogi od ruchu ciężarówek jadących do Euroterminalu w Sławkowie. Na razie oba miasta na przemian będą zamykać dla ciężarówek o masie powyżej 7 ton drogi prowadzące do terminalu w Sławkowie.

Chodzi o łącznik Euroterminalu w Sławkowie z drogą wojewódzką 790 i dalej DK 94. Jego powstanie pozwoliłoby na przeniesienie ciężarowego ruchu tranzytowego z lokalnych dróg między domami na dostosowane do niego trasy.

Sytuacja mieszkańców Strzemieszyc i Sławkowa wymaga pilnej interwencji, dlatego wspólnie z Burmistrzem Sławkowa Rafałem Adamczykiem i Starostą Będzińskim Sebastianem Szaleńcem zwróciliśmy się dzisiaj z apelem do ministra infrastruktury. Mamy wspólny cel i plan na to, jak go zrealizować. Jest nim budowa łącznika pomiędzy drogą krajową 94 i Euroterminalem, który skomunikuje terminal z pominięciem lokalnych dróg pomiędzy domami mieszkańców Sławkowa i Dąbrowy Górniczej. Do tego czasu, aby chronić mieszkańców zarówno Dąbrowy Górniczej jak i Sławkowa, wspólnie ze Starostwem Będzińskim jesteśmy zmuszenie w sposób zsynchronizowany wprowadzać ograniczenia tonażowe na naszych drogach lokalnych – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Od sierpnia obowiązywać ma nowa organizacja ruchu na drogach dojazdowych do zespołu terminali przeładunkowych w Sławkowie. Wypracowane porozumienie zakłada naprzemienne zamykanie dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 7 ton dróg prowadzących przez Sławków i Dąbrowę Górniczą do terminali przeładunkowych. Tak więc od sierpnia do końca września tiry nie będą jeździć powiatowym ciągiem ulic przez Sławków. Ruch będzie odbywać się w Dąbrowie Górniczej ulicą Strzemieszycką, na odcinku od Szklanych Domów do Rudnej. Po dwóch miesiącach sytuacja się zmieni i ruch skierowany zostanie przez Sławków. Zmiany będą wprowadzane co dwa miesiące. Nowa organizacja ruchu to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Sławkowa i Strzemieszyc, zapewniające jednocześnie równomierne rozłożenie uciążliwości związanych z ruchem tirów, dojeżdżających do terminali przeładunkowych.

Docelowym rozwiązaniem ma być budowa specjalnego objazdu, który połączy DK94 z Euroterminalem. Będzie on biegł przez tereny niezabudowane od ulicy Szklanych Domów do ulicy Rodzinnej, która kończy się na granicy ze Sławkowem. Powstanie objazdu pozwoli na zamknięcie dla ruchu samochodów ciężarowych ulicy Hrubieszowskiej w Sławkowie i Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej.

Samorządowcy podpisali list skierowany do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w którym przedstawili koncepcję budowy nowej drogi. Zaapelowali też o finansowe wsparcie tej inwestycji. Podkreślili, że koszt jej realizacji będzie nieporównywalnie mniejszy z budową łącznika z S1, o który samorządowcy upominają się od lat. O poparcie tego przedsięwzięcia zwrócili się również do marszałka województwa śląskiego i parlamentarzystów z regionu.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

2020 07 02 list

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.1µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3