Dąbrowa Górnicza: Okolica dworca w nowej odsłonie

Csm pkp dg c3eb1d9342

Redakcja

15 listopada 2019

Prezydent Marcin Bazylak poinformował właśnie o uruchomieniu przetargu, w efekcie którego okolica dworca PKP w centrum miasta zmieni się nie do poznania. Chodzi o budowę tunelu w rejonie dworca PKP, a także o powstanie centrum przesiadkowego. Po latach uzgodnień miasto doszło do porozumienia z PKP. Od dziś wykonawcy mają 25 dni na składanie ofert.

Na wrześniowym posiedzeniu Zarząd PKP PLK zatwierdził do realizacji i dofinansowania przygotowywane przez nas inwestycje kolejowe. To ważna informacja, na którą czekaliśmy, aby móc ogłosić przetarg na realizację inwestycji”

mówi marcin bazylak prezydent dąbrowy górniczej

Istotnym elementem projektu będzie budowa tunelu drogowego na przedłużeniu ul. Kościuszki, który zastąpi istniejący obecnie przejazd kolejowy przy Konopnickiej. W jego miejsce powstanie podziemne przejście pod torami dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo, powstanie również nowa droga łącząca ul. Kolejową i Kościuszki z ul. Sobieskiego - jako alternatywę dla głównego ciągu komunikacyjnego od ronda w centrum w kierunku Będzina.

Czytaj także: pierwsze centrum przesiadkowe gotowe. Pierwsze, ale nie ostatnie. 

Pierwszy etap to powstanie przejścia podziemnego łączącego perony z nowymi parkingami przy ul. Kościuszki i ul. Limanowskiego oraz budynkiem dworca, którego remont planuje kolejowa spółka.

Z punktu widzenia Metropolii, inwestycje przygotowane przez Dąbrowę Górniczą i PKP PLK związane z budową centrów przesiadkowych i przebudową układów komunikacyjnych przy dąbrowskich dworcach mają ogromne znaczenie. Dlatego jako Metropolia zdecydowaliśmy się włączyć w projekt, ponieważ bez tych inwestycji niemożliwa byłaby w Dąbrowie likwidacja tzw. „wąskich gardeł” i separacja ruchu dalekobieżnego od połączeń lokalnych, co w konsekwencji przekreśliłoby ideę szybkiej kolei metropolitalnej.

mówi kazimierz karolczak, przewodniczący GZM

Za 25 dni przekonamy się, jakie wpłynęły oferty. Przebudowa w porozumieniu z PKP nie tylko zmieni wizerunek tej części miasta, ale także pozwoli na rozszerzenie oferty dla wszystkich, którzy dziś tkwią w korkach chcąc dotrzeć do pracy swoim autem. Oferta kolei będzie z pewnością alternatywą.  

Grafika: UM Dąbrowa Górnicza

75289854 549305948968979 8689393441731248128 n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3