Czy zabraknie gazu? Morawiecki uspokaja: Nie będziemy zależni od szantażu gazowego

F Xn1 Bbj Xg A Yl Xih

Redakcja

16 lipca, 2022

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w tym roku Baltic Pipe jest zakontraktowany na dostawy gazu w wysokości 5 mld metrów sześciennych. W kolejnym roku ta wartość będzie dwa razy wyższa.

Sankcje nałożone na Rosję, a w szczególności rosyjskie paliwa - gaz i węgiel, wymuszają na krajach Unii Europejskiej jak najszybsze uniezależnienie się od gazu z Rosji. Kluczowym w tej kwestii jest oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe i jego jak największe zatłoczenie gazem. Uzyskanie dostępu do odpowiedniej ilości surowca z hubu na szelfie norweskim jest kluczem dla bezpieczeństwa gazowego Polski w nadchodzącym sezonie grzewczym. Podczas konferencji w Łagiewnikach, premier zapowiedział, że udało się zakontraktować więcej niż wcześniej podawało PGNiG. W czerwcu spółka ogłosiła, że Polska otrzyma 4,5 mld m3. 

Według tej informacji, którą otrzymałem od specjalistów z PGNIG, w tym roku będzie to około 5 mld metrów sześciennych zakontraktowane, a w przyszłym roku do pełnej możliwości transferu tego gazu, czyli około 10 mld metrów sześciennych – powiedział Morawiecki podczas konferencji w Łagiewnikach

Premier dodał także, że krajowe wydobycie gazu ziemnego wynosi około 4 mld metrów sześciennych. Gazoport w Świnoujściu, który odbiera już dostawy gazu z USA i Kataru może przyjmować 6,5 mld metrów sześciennych, a jak zapowiedziała spółka Gaz-System jego zdolności wzrosną do 8 mld metrów sześciennych. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska już dzisiaj jest krajem "suwerennym gazowo".

Zużycie krajowe w tym roku być może nawet spadnie, względem zeszłego roku i będzie nieco niższe niż 20 mld metrów sześciennych. Takie są obecne przewidywania, więc łatwo można podsumować i policzyć, że nie będziemy zależni od tego szantażu gazowego któremu dzisiaj podlegają Niemcy, Austriacy, Czesi, Holendrzy i wielu innych - podkreślił Morawiecki.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. bezpieczeństwa gazowego. Nowe przepisy przewidują m.in. przedłużenie do końca 2027 r. zatwierdzenia przez prezesa URE taryf na gaz (co ma chronić przed niekontrolowanymi podwyżkami). 

Tylko 5 mld m3 na #BalticPipe z Norwegii? Jeśli to prawda, to w razie zakręcenia kurka Niemcom braknie nam dużo więcej niż wyliczone przeze mnie 6 mld… #ZabraknieGazu - skomentował sprawę na Twitterze poseł Michał Gramatyka 

Czy faktycznie możliwe są braki w dostawach gazu jesienią i zimą? Ta zima nie będzie łatwa. Ryzyko niedoboru gazu staje się realne w całej Europie, mogą być też problemy z transportem węgla. Ciepła w polskich domach nie zabraknie, ale być może trzeba będzie oszczędzać energię elektryczną - przyznał prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3