Czy Unia Europejska opłaca się nam? Halina Bieda: Widać jak zmieniła się Polska

Skarpa
Kastelik

Szymon Kastelik

13 lutego, 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej! Czy ten "układ" opłaca się nam? Według senator Haliny Biedy jest to zauważalne, a jednym z przykładów pozytywnych zmian jest Bytom. 

Czy Unia Europejska była nam potrzebna przez ostatnie 20 lat? Według senator Haliny Biedy, widać to gołym okiem. 

- Widać jak Polska zmieniła się dzięki środkom unijnym. Wiedzą to rolnicy, drogowcy, wiemy my mieszkańcy - komentuje senator Bieda. Jako przykład podaje zmiany, które zaszły w ostatnich latach w Bytomiu. 

Środki unijne na transformację Górnego Śląska

Halina Bieda nie ukrywa, że województwo śląskie, a w szczególności Górny Śląsk czeka na środki z funduszu transformacji i KPO, żeby tak jak w Bytomiu, zrewitalizować obiekty po górnicze.  

- Przykład Skarpy, Teatru Rozbark, Opery Śląskiej to są wszystkie takie obiekty, które dzięki środkom unijnym uzyskały nowe życie, nowe funkcje - wylicza senator.

Skarpa Bytom, czyli nowoczesny obiekt rekreacyjny, ze ścianami wspinaczkowymi powstał na terenie dawnej kopalni Rozbark. Podobnie jak Teatr Rozbark. Natomiast Opera Śląska w 2022 i 2023 roku przeszła najprawdopodobniej największą modernizację od czasu powstania. Spora część środków przeznaczonych na te inwestycje pochodziło właśnie z finansowania europejskiego. 

- Na pewno wartości środków, które otrzymaliśmy są zdecydowane większe od składek, które płacimy. Skok cywilizacyjny i infrastrukturalny jest nie do przecenienia - mówi Halina Bieda.

ZOBACZ WIĘCEJ: 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3