Wysyłali kobiety do USA jako prostytutki. Działali m.in. w Katowicach i Gliwicach

3 420606

Redakcja

13 lutego, 2024

Zorganizowana grupa przestępcza miała czerpać zyski z prostytucji. Podejrzani wysyłali kobiety do Stanów Zjednoczonych, obiecując duże zarobki.

Sprawą zajęli się policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji  pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Według ustaleń, zorganizowana grupa działała głownie w Warszawie, Katowicach, Gliwicach oraz Chicago. 

Członkowie grupy zamieszczali na popularnych portalach erotycznych ogłoszenia pracy w "komfortowych warunkach" za 25 do 40 tys. dolarów. Pomagali w przygotowaniu wniosków aplikujących o wizę oraz w zakupie biletów lotniczych do USA, zapewniali również na miejscu kilka lokali, w których kobiety mogły świadczyć usługi.

- Standardowy wyjazd przewidywał pobyt na minimum 6 tygodni, a kobiety były zobowiązane do oddawania członkom grupy połowy zarobionych pieniędzy. Z ustaleń śledczych wynika, że taka działalność mogła trwać od 2015 do 2020 roku. Na obecnym etapie sprawy śledczy szacują, że organizatorzy procederu mogli zarobić co najmniej 5 mln zł - relacjonuje policja.

Pod koniec stycznia policjanci na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i śląskiego przeprowadzili działania, podczas których zatrzymali 7 osób (3 kobiety i 4 mężczyzn) i zabezpieczyli ponad 30 telefonów komórkowych, laptopy, inne cyfrowe nośniki danych oraz odręczne zapiski. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody, pieniądze, udziały w nieruchomościach, o łącznej wartości ponad 650 tys. zł.

W Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zatrzymanym przedstawiano zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się ułatwianiem prostytucji i czerpaniem korzyści z nierządu. Dodatkowo dwóm osobom przedstawiono zarzut kierowania tą grupą.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3