Czy to koniec tarczy antyinflacyjnej? Od stycznia mogą wrócić wyższe stawki VAT i akcyza

Fgk IQ1i Xk A Ab T Ff

Redakcja

3 listopada 2022

Rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej pierwotnie miały obowiązywać przez kilka miesięcy, a zostały przedłużone do roku. Pojawiają się natomiast informacje, że Tarcza nie zostanie przedłużona po raz kolejny, a jej funkcję częściowo przejmie zamrożenie cen prądu. Jednak tarcza obejmowała także zmniejszenie podatku od żywności i akcyzy na paliwo - tu decyzje mają zapaść w grudniu.

Głośno o nieprzedłużeniu na nowy rok Tarczy Antyinflacyjnej zrobiło się po słowach prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Pawła Borysa w TVN24, gdzie stwierdził, że rząd "być może będzie zmuszony do tego, by nie przedłużać tarczy inflacyjnej w przyszłym roku". Zapytany na ten temat Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej nie potwierdził tych słów, ale przyznał, że rząd jest w trakcie konsultacji. 

- Dziś jesteśmy po kilku miesiącach bardzo intensywnych konsultacji i zmiany taryf - zagwarantowaliśmy energię elektryczna na tym samym poziomie kosztów, co w tym roku. To się wiąże z odpowiednimi mechanizmami finansowania, które już zostały wkomponowane w budżet i mechanizmy kształtowania cen - wyjaśnił premier Morawiecki. 

Tarcza Antyinflacyjna obniżała stawki VAT na gaz ziemny (z 23% do 0%), akcyzy i VAT na energię elektryczną (z 23% na 5%), na ciepło (do 5%), na żywość i nawozy do 0% oraz akcyzy i stawki VAT na paliwa (z 23% na 8%). 

- Nawet jeśli zapadła by taka decyzja, a zapadnie ona w grudniu ostatecznie, co do zakresu powrotu do podstawowych stawek VATu i akcyzy, zarobimy wszystko, żeby nie przełożyła się na wzrost inflacji. Żeby cena, która jest zagwarantowana dla odbiorców energii elektrycznej, dla gospodarstw, firm i samorządów nie uległa wzrostowi na skutek powrotu do stawek pierwotnych - wyjaśnił premier. 

Premier mówił przede wszystkim o rozwiązaniach dla nośników energetycznych: energii cieplnej, energii pochodzącej z gazu, energii elektrycznej i paliwach. Jednak Tarcza obejmowała również żywność, nawozy i paliwo. - Co do kwestii związanych z żywnością decyzje jeszcze nie zapadły. W pozostałych kwestiach tez decyzje zapadną w grudniu, ale już przygotowujemy mechanizmy kompensujące - dodał Morawiecki. 

Przypomnijmy, że mimo rządowych działań, inflacja osiąga kolejne rekordy. W październiku 2022 roku według szacunkowych danych GUS inflacja osiągnęła poziom 17,9 proc. - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9% (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8% (wskaźnik cen 101,8) - informuje GUS.

Jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby inflacja w tym roku miała wyhamować. Ma na to wpływ rosnąca cena ropy, a więc i transportu i wytwarzania. Narodowy Bank Polski szacował szczyt tej inflacyjnej górki na pierwszy kwartał przyszłego roku. Już w tym momencie odnotowaliśmy najwyższą inflację od 1997 roku. 

 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3