Czy Polska jest gotowa na Fit for 55? Chełstowski: Śląsk jest szczególnie wrażliwy

IMG 20220712 183231

Redakcja

13 lipca, 2022

We wtorek, 12 lipca w Głównym Instytucie Górniczym odbyła się konferencja dotycząca pakietu Fit for 55. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego wysłuchali uwag ekspertów oraz środowiska z branży górniczej oraz hutniczej.

W konferencji udział wzięli m.in. marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala oraz europosłowie Marek Balt i Mohammed Chahim, który w PE jest odpowiedzialny za negocjacje w ramach programy dostosowywanie państw UE do pakietu Fit for 55. 

Podczas konferencji padło wiele zastrzeżeń, porad i próśb ze strony samorządu śląskiego i przedstawicieli branży przemysłu ciężkiego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Unia Europejska musi działać na rzecz transformacji energetycznej i poprawienia sytuacji klimatycznej. Jednak to wszystko musi zostać przeprowadzone sprawiedliwe. Tomasz Rogala z PGG podkreślił również, że nawet najlepsze projekty w UE nie zmienią sytuacji, jeżeli gospodarki takie jak China będą dalej producentem największej ilości CO2 do atmosfery. Aby temu zapobiec, Unia Europejska pracuje nad rozwiązaniami, które mają wprowadzić dodatkowe opłaty dla producentów m.in. sprzętu elektronicznego z poza UE. Ma to zmusić np. Chiny do wdrożenia ekologicznych rozwiązań w przemyśle i ograniczenia emisji CO2.

- Wojna w Ukrainie zmieniła wszystko. Nie rezygnujemy z ambitnych celów klimatycznych. Ale chcemy racjonalnych i przewidywalnych kroków. Prawodawstwo unijne musi dostosować się do okoliczności (...) Jak Polska ma się transformować, to takie same regulacje muszą dotyczyć krajów z poza Unii Europejskiej - komentuje Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego, który podczas konferencji podkreśli, że nasz region od kilku lat działa na rzecz zmniejszenia emisji CO2, a cały kraj przygotowuje się do odejścia od węgla.

- Cieszę, że rozmawiamy o tym pakiecie tutaj na Śląsku. To pokazuje interesowanie, żeby wsłuchać się w głos ekspercki - twierdzi Chełstowski i dodaje - Śląsk jest szczególnie wrażliwy.

Mohammed Chahim z wielkim zainteresowaniem słuchał przez ponad 2 godziny wygłoszonych na konferencji opinii. Uważa, że Europa jest gotowa na dostosowanie się do pakietu Fit for 55. - To bardzo skomplikowany pakiet legislacyjny (...) Mam nadzieję, że będziemy niezależni od energii pochodzącej z poza Unii Europejskiej - uważa Chahim. 

powiązane artykuły:

IMG E0251
Wiadomości 1 sierpnia, 2022

Śląska Policja otrzyma prawie dwa miliony złotych na zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. Umowę

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.5µg/m3 PM2.5: 24.5µg/m3