Czy dostaniemy mandat za brak zapasu płynu do spryskiwaczy?

Pexels anastasia lashkevich 14179647

Redakcja

15 listopada, 2022

Czy podczas kontroli drogowej policjant może sprawdzić, czy mamy odpowiednią ilość płynu do spryskiwaczy oraz jego zapas w bagażniku?

Od jakiegoś czasu zaczęły się pojawiać informacje o mandatach nakładanych za rzekomy brak zapasu płynu do spryskiwaczy. Czy faktycznie policjant podczas kontroli drogowej może kontrolować jego poziom oraz sprawdzić czy mamy zapas?  Zgodnie z art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym, nasz pojazd ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby m.in.: nie zagrażał bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów nasz samochód ma być wyposażony w samoczynne wycieraczki przedniej szyby w liczbie zapewniającej odpowiednie pole widzenia kierowcy oraz w urządzenie do zmywania tej szyby. 

Co to oznacza? Policjant nie nałoży nam mandatu karnego za brak w bagażniku zapasu płynu do spryskiwaczy, jednak może to zrobić jeśli stwierdzi, że nasze wycieraczki albo spryskiwacze nie działają. Jeśli policjant stwierdzi, że kierowca ma ograniczone pole widzenia przez zepsute przednie wycieraczki może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny, a nawet nie dopuścić pojazdu do dalszej jazdy, co będzie się wiązało z naprawą usterki i wizytą na stacji diagnostycznej. Jednak nie nakłada na nas obowiązku wożenia zapasu płynu do spryskiwaczy w bagażniku, jeśli zbiornik tego płynu w samochodzie jest wystarczająco zapełniony. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3