Jeszcze w grudniu w życie wejdzie rozporządzenie nakazujące montaż czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach i w hotelach. O szczegółach opowiedzieli podczas wczorajszej konferencji prasowej Wojewoda Śląski Marek Wójcik oraz Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Wojciech Kruczek.
Podczas briefingu podkreślono, jak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa odgrywają czujki dymu i tlenku węgla. Wskazano również na nowe regulacje prawne, które nakładają obowiązek montażu czujek w budynkach mieszkalnych oraz lokalach usługowych.
– Apelujemy, żeby kupować tego typu czujki i być może wykorzystać okres świąteczny do tego, aby podarować czujkę dymu lub tlenku węgla pod choinkę. Na pewno pomoże to osobie obdarowanej i zapewni jej bezpieczeństwo – powiedział Wojewoda.
W 2023 roku na terenie województwa śląskiego strażacy interweniowali przy ponad 700 zdarzeniach związanych z obecnością tlenku węgla w budynkach mieszkalnych.
– Mamy nadzieję, że to rozporządzenie zmieni faktycznie statystyki, które w ostatnich latach ciągle są na podobnym poziomie, chodzi oczywiście o ofiary śmiertelne w pożarach, ofiary śmiertelne właśnie w momentach, gdy występuje tlenek węgla w pomieszczeniach w mieszkaniach – podkreślił Śląski Komendant Wojewódzki PSP.
Nowe przepisy nakładają obowiązek montażu czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych oraz lokalach usługowych. Dla nowo powstających obiektów regulacje wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu nowelizacji, a dla wszystkich istniejących budynków – od 2026 roku.
Po briefingu odbyła się konferencja skierowana do przedstawicieli straży pożarnej z województwa śląskiego, podczas której przekazano 250 czujników tlenku węgla zakupionych ze środków budżetu wojewody w ramach programu „Razem Bezpieczniej”.