"Cztery pory roku" Vivaldiego w Filharmonii Śląskiej

Repertuar filharmonii slaskiej

Redakcja

1 grudnia, 2023    Katowice

1 grudnia Śląska Orkiestra Kameralna wraz z Piotrem Pławnerem zaprosi na wieczór wypełniony utworami, które ukoją słuchaczy, zabiorą w świat pięknych melodii i barwnych obrazów muzycznych. Usłyszymy pełne wdzięku Divertimento Feliksa Janiewicza, dwa Concerti grossi Francesco Onofrio Manfrediniego – w tym najsłynniejsze z nich, przeznaczone na czas Bożego Narodzenia, oraz jedne z najpopularniejszych koncertów skrzypcowych wszech czasów, czyli koncerty Antonio Vivaldiego z cyklu Cztery pory roku.

Jako pierwsze zabrzmi Divertimento na orkiestrę smyczkową Feliksa Janiewicza, kompozytora żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Janiewicz, jako wybitny skrzypek, doskonale rozumiał naturę instrumentów smyczkowych. Co więcej, jako kompozytor kształcił się w Wiedniu, gdzie miał okazję spotkać między innymi żyjącego w tym czasie Wolfganga Amadeusa Mozarta. Divertimento składa się fragmentów napisanych wcześniej triów skrzypcowych, które w całość w 1947 roku złożył Andrzej Panufnik. Utwór ten ujmuje niezwykłą śpiewnością, lekkością i melodyjnością, momentami przywodzącymi na myśl dzieła Mozarta.

BILETY

Po Divertimencie przyjdzie czas na dwa spośród dwunastu Concerti grossi Francesco Onofrio Manfrediniego, mieszczących się pod opusem 3. Jako pierwszy zabrzmi przedostatni z nich, jedenasty w tonacji c-moll, po nim natomiast usłyszymy najbardziej znany ze zbioru numer 12 – Concerto per il Natale (Koncert na Boże Narodzenie) w tonacji C-dur.

Wieczór zwieńczą słynne Pory roku Vivaldiego, czyli cztery koncerty na skrzypce i orkiestrę kameralną, których partię solową wykona oczywiście Piotr Pławner. Są one niezwykle plastyczne, zróżnicowane i barwnie ilustrują zjawiska towarzyszące zmieniającej się aurze. Koncert E-dur (Wiosna) jest radosny, Koncert g-moll (Lato) dźwiękami ukaże słuchaczom skwar i duchotę, Koncert F-dur (Jesień) pozwoli zanurzyć się w beztroskiej zabawie wśród liści leżących na ziemi, a Koncert f-moll (Zima) zobrazuje pełnię kontrastów, towarzyszących tej mroźnej porze roku – od trzaskającego mrozu, po spokój towarzyszący leniwym wieczorom przy kominku.

1 grudnia 2023 godz. 19:00

sala koncertowa im. Karola StryjiFilharmonia Śląska

powiązane artykuły:

311641911 6073923325970559 1723869293054178416 n
Wydarzenia 27 października, 2023

10 listopada Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia wraz z znakomitym wiolonczeli

Fil
Kultura 10 października, 2023

"Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” to piąta edycja edukacyjnego projektu interdyscyplinarnego, i

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3