Koncert w ciemności w Filharmonii Śląskiej. Solistą wieczoru będzie pianista Hyuk Lee

Fil

Redakcja

10 października, 2023

"Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” to piąta edycja edukacyjnego projektu interdyscyplinarnego, integrującego os. niewidome i niedowidzące z pełnosprawnymi. Celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na osoby z dysfunkcją. „Sięganie” poza granice wyobraźni oraz przełamywanie barier społecznych, kulturowych i edukacyjnych, aby świat dźwięku, dotyku, zapachu stał się dla niewidomych bogatszy.

Już w najbliższy piątek (13 października 2023, godz. 19:00) Filharmonia Śląska zaprasza na koncert Orkiestry Symfonicznej pod batutą znakomitego Raoula Grüneisa. Solistą wieczoru będzie pianista Hyuk Lee – pochodzący z Seulu artysta młodego pokolenia, który jest absolwentem École Normale de Musique de Paris z Nagrodą Cortot jako najlepszy absolwent-pianista roku.

BILETY

Będzie to wieczór pełen barwnej, silnie oddziałującej na wyobraźnię, muzyki Ludwiga van Beethovena i Maurice’a Ravela. Niech dźwięki płynące z estrady przerodzą się obrazy bohaterstwa, pięknej natury oraz bajkowego świata.

Wykonawcy:

  • Hyuk Lee – fortepian
  • Raoul Grüneis – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

  • Ludwig van Beethoven – Uwertura Egmont op. 84
  • Ludwig van Beethoven – IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58
  • Maurice Ravel – Ma Mère l’Oye

Jako pierwsza zabrzmi Uwertura Egmont Ludwiga van Beethovena. Jest to najczęściej wykonywana część najsłynniejszej ilustracji tragedii Goethego. Uosabia bohatera – zarówno poprzez wybór tonacji (Es-dur, tak jak w Eroice), jak i poprzez charakter – od dramatycznych akordów, po triumfalny finał.

W drugim punkcie programu pozostaniemy w kręgu muzyki Beethovena. Wraz z solistą wieczoru wykonamy IV Koncert fortepianowy G-dur, który jest pierwszym w pełni reprezentującym unikatowy styl tego kompozytora. Jest to z pewnością dzieło, obok którego nie można przejść obojętnie. Składa się z trzech części, wykorzystuje nowatorskie środki formalne i daje soliście możliwość pokazania zarówno swojej wirtuozerii, jak i wrażliwości muzycznej. Koncert ten zwany jest „skowronkowym” (Lerchenkonzert) ze względu na zawarte w pierwszej części ozdobniki – pełne finezji, przywodzące na myśl śpiew ptaka. To jednak nie jedyne skojarzenie, które nasuwa się podczas odbioru tego dzieła. W części II Andante con moto współcześni Beethovenowi zauważali błagalny śpiew Orfeusza wydobywający się z czeluści Hadesu, natomiast wieńczące całość Rondo może miejscami zostać odczytane jako zapowiedź Ody do radości z IX Symfonii. W tej samej części zawarte są również fragmenty, które stały się motywem otwierającym pierwszy akt opery Fidelio.

Koncert zwieńczy prawdziwie bajkowa Suita koncertowa Moja matka gęś, czyli Ma mère l’Oye Maurice’a Ravela. Utwory, które się na nią składają, powstały z przeznaczeniem na fortepian, a dopiero później zyskały formę baletu, ale to właśnie suita cieszy się dzisiaj największą popularnością. Jej nazwa powstała w oparciu o wydany w 1697 zbiór bajek Charlesa Perraulta Contes de ma mère l’oye. Każda z jej części jest niezwykle plastyczna i odnosi się do fragmentów bajek różnych autorów, które Ravel opatrzył odpowiednimi cytatami. Są to: Pawana Śpiącej Królewny, Tomcio Paluch, Brzydulka, Cesarzowa Pagód, Rozmowy Pięknotki z Potworem oraz Zaczarowany Ogród.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

powiązane artykuły:

12983221 1232546923441581 21791603452871959 o
Wydarzenia 2 października, 2023

Filharmonia Śląska zaprasza na koncerty w dniu 24 października 2023 o godzinie 9:30 oraz

274037812 5397968026899429 4058562636930811792 n
Wydarzenia 29 września, 2023

Spragnionych bogatego brzmienia wspaniałego instrumentu jakim są organy, Filharmonia Śląska zapr

Filippo Gorini PRINT 7
Wydarzenia 28 września, 2023

Koncert 20 października (godz. 19:00), zapowiadający zbliżający się XI Międzynarodowy Konkurs Dyr

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.2µg/m3 PM2.5: 28.7µg/m3