Częstochowa przystąpiła do konkursu Polska Stolica Recyklingu 2022

59984

Redakcja

17 sierpnia, 2022

Tytuł oraz statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu wykonana z elektrycznych śmieci to główna nagroda dla miasta, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Program organizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko potrwa do 16 stycznia 2023. Finał odbędzie się podczas uroczystej gali połączonej z Ekologicznym Kongresem Miast.

Konkurs to przede wszystkim edukacja w praktyce i szansa na nagrodę dla placówki oświatowej.
Przez najbliższe pół roku wiele szkół z całej Polski będzie rywalizować o nagrodę w wysokości 50 tys. złotych.

Program opiera się na trzech krokach: rejestracja, fotorelacja i sama zbiórka. Udział szkoły w programie można zgłaszać na stronie. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w lutym 2023 roku.

By wziąć udział w programie wystarczy wypełnić krótkie zgłoszenie, w którym podajemy dane szkoły, adres, miasto oraz imię i nazwisko Koordynatora. To on będzie czuwał nad działaniami w danej placówce. W kolejnym kroku należy przygotować fotorelację z czerwonym pojemnikiem na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w roli głównej. Trzeci i najważniejszy punkt programu to zbiórka elektrycznych śmieci. Elektroodpady to wszystkie sprzęty, które były zasilane energią elektryczną z sieci lub bateriami.

Za zgromadzone elektryczne śmieci w trakcie zbiórek, w zależności od ich rodzaju, przyznawane są punkty np. za zużytą lodówkę 30 punktów, za stary telewizor 7 punktów, a za tonery 2 punkty. Punktacja w systemie nalicza się automatycznie. Szkoła, która zdobędzie największą liczbę punktów, wygrywa 50 tysięcy złotych.

W naszych domach i mieszkaniach zgromadziliśmy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci, dlatego najwyższy czas zrobić porządek i przekazać je do recyklingu. Z części przekazanych materiałów powstaną ule z charakterystycznymi czerwonymi daszkami oraz dzieła sztuki w nurcie trash art – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Główną ideę programu jest zaangażowanie uczniów na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci.

Nauczyciele, którzy włączą się w akcję, jako koordynatorzy szkolni, ale także rodzice dający przykład swoim dzieciom, to środowisko społeczne, które tworzy idealne miejsce i czas dla wykreowania lokalnych liderów w dziedzinie ekologii. Najlepsi z nich przez Fundację Odzyskaj Środowisko zostaną zaproszeni do stałej współpracy, aby mogli dzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami w zakresie edukacji ekologicznej.

 

Źródło: UM Częstochwa

powiązane artykuły:

60kytrd
Lokalne 18 sierpnia, 2022

W sobotę, 20 sierpnia w związku z pracami prowadzonymi na skrzyżowaniu ulic Mirowskiej i Srebrnej w

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 28.1µg/m3 PM2.5: 23.2µg/m3