Częstochowa bez prądu i węgla? Prezydent miasta: Żądam od Pana Premiera interwencji w tej sprawie

62877
Kastelik

Szymon Kastelik

7 grudnia, 2022

Urząd Miasta w Częstochowie rozpisał po raz trzeci przetarg na dostawę energii elektrycznej dla Częstochowy i jednostek podległych. Kolejny raz nie przystąpił do niego ani jeden państwowy dostawca energii. Miasto nie otrzymało też dostaw węgla. - Do chwili obecnej żadna ze spółek - tzw. podmiotów wprowadzających węgiel do obrotu - nie wywiązała się z obowiązków nałożonych ustawą - pisze do premiera prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
 

Chociaż w połowie października "z mieszkańcami Częstochowy" spotkał się prezes PiS Jarosław Kaczyński i zapewniał, że w Polsce sytuacja jest bardzo dobra, to jak się okazuje miasto pod Jasną Górą może nie mieć prądu w instytucjach publicznych. Już po raz trzeci nie udało się przeprowadzić przetargu  na dostawę energii elektrycznej dla Częstochowy i jednostek podległych. Prezydent miasta jest oburzony. Napisał do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym żąda natychmiastowej interwencji.

Okazało się, że żadna z państwowych spółek energetycznych nie przystąpiła do rozpisanego już po raz trzeci przetargu na dostawę energii elektrycznej dla Częstochowy i jednostek podległych. Jednocześnie towarzyszy nam opieszałość spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa odpowiedzialnych za wprowadzenie na rynek opału po preferencyjnej cenie. Firma, która jako pierwsza zgłosiła gotowość do sprzedaży węgla w Częstochowie, ma zabezpieczony teren z przeznaczeniem na skład. Od ponad 3 tygodni czekamy na jakiekolwiek informacje, wsłuchując się w głosy zaniepokojonych mieszkanek i mieszkańców, którzy pytają samorząd o węgiel, ale to nie my odpowiadamy za jego brak tylko strona rządowa - informuje prezydent Częstochowy. Chce jak najszybszego działania ze strony rządu ws. energii elektrycznej i węgla dla miasta. 

- W związku z tym skandalicznym i społecznie nieodpowiedzialnym zachowaniem państwowych firm wobec problemów społeczności Częstochowy wyrażam swoje oburzenie i w trybie pilnym żądam od Pana Premiera interwencji w tej sprawie. Obawy odnośnie zapewnienia dostaw energii i węgla już wcześniej zgłaszaliśmy do Ministra Aktywów Państwowych i Wojewody Śląskiego. Rada Miasta Częstochowy przyjęła stanowisko z apelem wystosowanym również do Pana, gdzie „wyraża swoje rozczarowanie w związku z niezłożeniem ofert dotyczących dostaw energii elektrycznej dla miasta Częstochowy i jednostek podległych przez państwowe spółki energetyczne” - dodaje Matyjaszczyk. Prezydent miasta podkreśla, że zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne i zdrowotne mieszkańców Częstochowy. 

- Niedopuszczalne jest dzielenie samorządów na lepsze i gorsze w procesie dystrybucji węgla określonej w rządowej ustawie. Niezrozumiały jest też brak ofert w przetargu na dostarczenie nam prądu. Oczekujemy jasnych deklaracji i wskazania konkretnych dat, w których państwowe spółki zaczną wywiązywać się ze swoich zadań wobec samorządu, Częstochowianek i Częstochowian - ocenia Krzysztof Matyjaszczyk.

fot. UM Częstochowa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Słaba jakość powietrza!

PM10: 66.1µg/m3 PM2.5: 59.4µg/m3