Czeka nas zagłada Śląska? Związkowcy chcą protestować w Warszawie

DSC 7440

Redakcja

13 marca, 2023

"Dyrektywa Metanowa" to projekt rozporządzenia w Parlamencie Europejskim. Jego wejście w życie oznacza najprawdopodobniej koniec górnictwa w województwie śląskim do 2027 lub 2031 roku.  

Rozporządzenie metanowe przewiduje normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla do 2027 roku i 3 tony do 2031 roku. Większość kopalń PGG i JSW przekracza normę 5 ton. Oznacza to, że w przypadku przyjęcia nowego unijnego prawa, kopalnie te albo musiałyby zredukować znacząco wydobycie, albo musiałyby zostać całkowicie zamknięte.

Nowy pomysł całkowicie "gryzie się" z dotychczasowymi ustaleniami. Przypomnijmy, że Polska przyjęła wstępny plan likwidacji kopalń (węgla kamiennego) do 2050 roku, co zostało potwierdzone w umowie społecznej. Warto dodać, że kopalniami metanowymi są również niektóre zakłady JSW, które produkują węgiel koksujący. Jest on niezbędny w produkcji stali itp.

Protest związkowców

Nic dziwnego, że przeciwko temu rozporządzeniu są środowiska górnicze oraz polscy politycy. W rozmowie z naszym portalem krytycznie i dyrektywie metanowej wypowiadał się nawet europoseł Lewicy, Łukasz Kohut.

Związkowcy z Sierpnia 80 planują organizację manifestacji w Warszawie. -  Jak wyliczył Zarząd PGG, wejście w życie unijnej dyrektywy metanowej sprawi, że już w roku 2027, trzeba będzie zamknąć 7 z 12 kopalń spółki. Do roku 2031 zamknięte zostaną kolejne 2. Likwidacja czeka wszystkie kopalnie Tauron Wydobycie i JSW. JSW, która tylko w ubiegłym roku, dała blisko 8 mld złotych czystego zysku. Gdzie pójdą pracować dziesiątki tysięcy górników, jeśli ich kopalnie zostaną zamknięte? Co stanie się z ich rodzinami? Co stanie się ze Śląskiem? Co stanie się z milionami Polaków, których już dziś, nie stać na kupowanie drogiego węgla z importu i opłacenie rachunków, za drożejącą z dnia na dzień energię - komentuje związek.

Sierpień 80 nie zgadza się na przyjęcie projektu tego rozporządzenia, dlatego zapowiedział na 24 marca protest pod siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie. Związkowcy uważają, że Unia Europejska szykuje zagładę Śląska. 

Manifestacja ma rozpocząć się 24 marca o godzinie 12:00 przy ulicy Jasnej w Warszawie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 38.3µg/m3 PM2.5: 29.0µg/m3