Co zatruło wodę w Bielsku-Białej?

339297134 3685812384980579 1053268968305080347 n

Redakcja

4 kwietnia 2023

Mieszkańcy części Bielska-Białej mogą już spokojnie korzystać ze swojej wody w kranach. Co zanieczyściło wodę? To powszechnie stosowana substancja, która jest niebezpieczna dla człowieka. 

W czwartek, 30 marca sanepid w Bielsku-Białej poinformował, że badana woda posiadała nieodpowiadające wymogom zabarwienie i zapach.

Próbki zostały pobrane w obiektach przy ulicy Orzeszkowej, Wałachowej, Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Skośnej w Bielsku-Białej.

Następnego dnia spółka Aqua poinformowała, że zidentyfikowano nowe obszary zanieczyszczenia sieci wodociągowej. Piastów Śląskich, Księcia Przemysława, Braci Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Kowalska, Goździków, Daliowa i Gościnna na wysokości skrzyżowania z Daleką zostały włączone do obszarów objętych awarią.

Zanieczyszczona woda w Bielsku-Białej. Jaki był powód?

Na ulice Bielska-Białej wyjechały beczkowozy. Do akcji włączyła się straż pożarna. Mieszkańcy dotknięci awarią korzystali również z wyznaczonych hydrantów. 1 kwietnia sytuacja została opanowana. Woda nadaje się już do spożycia.

- Z zastrzeżeniem, że w przypadku występowania obcego zapachu należy bezwzględnie odpuścić wodę z wewnętrznej instalacji wodociągowej do chwili całkowitej wymiany wody oraz ustąpienia uciążliwości zapachowych. Informacje dotyczące niewłaściwego zapachu należy zgłaszać do AQUA S.A - dodaje bielski sanepid.

Pojawiły się nieoficjalne informacje, że do awarii wodociągów mogło dojść już kilka dni wcześniej. Do sprawy odniosła się spółka Aqua.

- W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami jakoby do awarii, której skutkiem było zanieczyszczenie wody w części sieci wodociągowej Bielska-Białej, doszło już w poniedziałek 27 marca br. Zarząd AQUA S.A. oświadcza, że informacje te są nieprawdziwe. Źródłem zanieczyszczenia wody była zmodernizowana magistrala z Wapienicy. Została ona uruchomiona w środę 29 marca br. W związku z tym nie jest możliwe, by przed tym terminem ktokolwiek na terenie miasta mógł odczuwać skutki awarii. Pierwsze sygnały od mieszkańców o zanieczyszczonej wodzie otrzymaliśmy niespełna półtorej godziny po uruchomieniu magistrali. Po tych sygnałach została ona natychmiast wyłączona z użytkowania. Jednocześnie rozpoczęliśmy akcję informowania mieszkańców miasta o awarii za pośrednictwem lokalnych mediów. Pracownicy spółki od razu podjęli także działania związane z przepłukiwaniem sieci, które cały czas są prowadzone - czytamy w oświadczeniu zarządu Aqua.

Wiemy już, jaka substancja była odpowiedzialna za zanieczyszczenie wody. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej dr n. med. Jarosław Rutkiewicz poinformował, że substancja, którą wykryto w pobranych próbkach wody, to styren. Ten związek chemiczny wchodził w skład rękawa użytego do renowacji sieci wodociągowej w Wapienicy.

Akredytowane laboratorium Centrum Badań i Dozoru sp. z o.o. w Lędzinach wykonało badania próbek wody z 15 miejsc; w czterech z nich stwierdzono obecność styrenu. Polskie prawo nie normuje obecności tej substancji w wodzie do spożycia. Stąd Sanepid odniósł się w swoich decyzjach do poziomu, który wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Poziom wskazywany przez WHO jako dopuszczalny w wodzie do spożycia wynosi 20 µg/l (mikrogramów w litrze, przyp. red.). Najwyższy poziom w tych czterech próbkach, w których wykryto styren, wyniósł 8,6 µg/l, czyli poniżej 50 procent dopuszczalnej ilości, w pozostałych trzech ten poziom wahał się od 0,3 µg/l do 0,42 µg/l - informuje UM Bielsko-Biała. 

Styren współcześnie stosowany jest do produkcji tworzyw sztucznych. Stosowany jest do otrzymywania polistyrenu, kopolimerów styrenowych, kauczuków syntetycznych oraz żywic butadienowo-styrenowych. Narażenie człowieka na wysokie stężenie styrenu może doprowadzić do problemów z układem nerwowym, oddechowym, a także zaszkodzić wątrobie. 

Sprawę wyjaśnia prokuratura, która sprawdza, dlaczego doszło do zanieczyszczenia wody styrenem.


fot. KM PSP Bielsko-Biała

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3