Most za 4 mln złotych w Katowicach zamknięty dla ruchu samochodowego

Nowy most nad Rawą 1

Redakcja

4 kwietnia, 2023

4 miliony złotych, tyle kosztowała budowa nowego mostu w ciągu ul. Bankowej nad rzeką Rawą w Katowicach. Inwestycja od 4 kwietnia jest już otwarta, ale nie dla samochodów.

Słynna kładka nad Rawą przy Uniwersytecie Śląskim była dla wielu kierowców szansą na skrócenie trasy na ul. Moniuszki lub na zaparkowanie w okolicy Uniwersytetu Śląskiego. W ubiegłym roku rozpoczęła się rozbiórka obiektu i budowa nowego mostu. Nowy most nad Rawą w ciągu ul. Bankowej kosztował około 4 mln zł, z czego 50% kwoty będzie zrefinansowane z subwencji Funduszu Rezerwy Ogólnej przyznawanej z Ministerstwa Infrastruktury. Zakończyły się odbiory, a od 4 kwietnia most ma zostać otwarty.

Jednak nie skorzystają z niego kierowcy samochodów. Władze Katowic uznały, że nie wrócą do poprzedniej organizacji ruchu. Most za 4 miliony złotych będzie dostępny tylko dla pieszych, rowerzystów, użytkowników hulajnóg. Most będzie dostępny jedynie dla służb ratunkowych i policji. 

Tym samym zmienia się organizacja ruchu na ul. Bankowej od NBP do mostu (będzie to ślepa uliczna) oraz ul. Moniuszki od UŚ do skrzyżowania z ul. Szkolną: odcinek ten będzie drogą dwukierunkową, z zakazem parkowania, wyłącznie służący jako dojazd do budynków UŚ. 

- Zamknięcie przejazdu przez most dla ruchu samochodowego, ograniczenie prędkości do 20 km/h, zakaz zatrzymywania i dojazd do nieruchomości wjazdem od ul. Szkolnej przez ul. Moniuszki to kompleksowe działanie, które dąży do stworzenia bezpiecznych warunków do poruszania się w obszarze zabudowanym, w pierwszym rzędzie z uwzględnieniem potrzeb pieszych i rowerzystów - informuje miasto.

fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3